banner39

Cumhurbaşkanı Gül'e olağanüstü böcek tedbiri

Kriptolu telefon kullanmayan Abdullah Gül, mümkün oldukça cep telefonunu da kullanmıyor. Gül'ün makam odası ve ofisi olağanüstü tedbirlerle korunuyor

Güncel 07.03.2014, 09:57 07.03.2014, 09:57
Cumhurbaşkanı Gül'e olağanüstü böcek tedbiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasa dışı dinlemelerle ilgili, "Benim makamım ve odalarımla ilgili böyle birşey söz konusu değil. Onlarla ilgili düzenli tedbirler alınır" sözleri üzerine gözler Çankaya Köşkü'nde alınan önlemlere çevrildi.

Habertürk'ün haberine göre Köşk'ün telekulak önlemleri şöyle:

1- Aramaların bir bölümü MİT uzmanlarıyla birlikte yapılıyor.

2- Çankaya ve Tarabya Köşklerindekilerle birlikte Gül'ün yakın korumaları 500 kişilik bir ekip. Koruma Dairesi Başkanlığı'nda bu tür aramaları yapan bir teknik ekip var. Bu ekip ABD, İngiltere ve İtalya'da eğitim aldı, MİT'te de bir ay süren ortak eğitim gördü.

RÖNTGENİ ÇEKİLYOR

1- Aramalar en ileri teknoloji cihazlarla yapılıyor. Cihazların en yeni versiyonları kullanılıyor.

2- Dedektör, sinyal belirleyici, röntgen çeken aletler var. Röntgen çeken cihaz duvarın içinin resmini alıp içeride kablo gibi yabancı bir malzeme bulunup bulunmadığını gösteriyor.

OBJELERE ÖZEL BARKOD

1- Prizler devamlı kontrol ediliyor, elektrik sistemi ve avizeler sürekli aranıyor.

2- Bir odanın detaylı bir şekilde aranması 2,5 saat sürüyor.

3- Makam odasındaki aramalar ani olarak yapılıyor. Koruma Başkanlığı zaman zaman Köşk'ün teknik ekibine ve diğer görevlilere bilgi vermeden MİT'in elemanlarını arama için davet ediyor.

4- Cumhurbaşkanı Gül'ün makam odasındaki sabit ve değiştirilebilecek bütün objeler barkodlandı. Aniden barkod kontrolü yapılıyor. Değişen bir obje varsa hemen sinyal alınıyor.

KRİPTOLU TELEFON KULLANMADI

Başbakanlığından bu yana çok zorunlu olmadıkça cep telefonu kullanma alışkanlığı neredeyse bulunmayan Gül'ün, kriptolu cep telefonunu da kullanmadığı öğrenildi. Gül görüşmelerini sekreteryası üzerinden güvenli sabit telefonla yapıyor.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?