banner39

'Cumhurbaşkanına sorun' yarın başlıyor

'Cumhurbaşkanına sorun' uygulaması kapsamında 7-15 Nisan tarihleri arasında oylanacak sorular arasında belirlenecek soruların sahipleri Çankaya Köşkü'ne davet edilecek

Güncel 01.04.2012, 14:51 01.04.2012, 14:51
'Cumhurbaşkanına sorun' yarın başlıyor

Dünya Bülteni/ haber Merkezi

Halkın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e soru sormasına fırsat veren 'Cumhurbaşkanına sorun' uygulamasının ikincisi yarın başlıyor.

Halkla iletişimde yeni bir boyut olarak planlanan 'Cumhurbaşkanına sorun' uygulamasının ilki, ocak ayında gerçekleşmişti. İkinci uygulama ise 2 Nisan Pazartesi günü başlayacak. 6 Nisan Cuma saat 18.00'e kadar soru kabul edilecek. Uygulamada, ilkinden farklı olarak öncelikle tüm sorular alınacak ve ardından kriterlere uygun olarak belirlenen sorular oylamaya açılacak.

7-15 Nisan tarihleri arasında oylamaya açılacak sorular arasından, vatandaşların oylarıyla belirlenecek en beğenilen soruların sahipleri Çankaya Köşkü'ne davet edilecek ve sorularını bizzat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yöneltebilecek. İlk uygulamaya soru gönderen, ancak sorusu ilk sıralarda yer almadığı için Çankaya Köşkü'ne davet edilmeyenler, bu uygulama için de soru gönderebilecekler. İlk uygulamada sorulan ve vatandaşın oylamasına sunulan soru veya benzeri sorular ise bu kez oylamaya açılmayacak.

2 MİLYON OY KULLANILDI

'Cumhurbaşkanına Sorun' uygulaması, vatandaşa, bizzat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e soru sorma, sorulan sorulara oy verme ve oylama sonucu belirlenecek soruların Cumhurbaşkanı Gül tarafından cevaplandırılması fırsatlarını sunuyor.

2012 yılının ilk günü soru kabulü ile başlayan 'Cumhurbaşkanına sorun' uygulaması yoğun bir ilgi görmüştü. Vatandaşlar bir hafta boyunca sadece bir mail adresi ve rumuz ile soru gönderme imkanı bulmuş; gelen sorular da moderatör gözetiminde oylamaya açılmıştı. Yine vatandaşların internet üzerinden oy kullanarak belirlediği en beğenilen ilk 10 soru sahibi, Çankaya Köşkü'ne davet edilmişti.

Uygulama kapsamında 14 bin soru sisteme ulaşırken, benzer sorular arasından, birbirinden farklı 220 soru seçilerek oylamaya açılmış ve bu sorular için yaklaşık 2 milyon kişi 'beğendim' ya da 'beğenmedim' tercihiyle oy kullanmıştı. Çankaya Köşkü'ne davet edilen soru sahipleri burada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile karşılıklı sohbet etmiş ve sorularını yüz yüze iletmişlerdi. Kameralar tarafından kayıt altına alınan uygulamanın fotoğraf ve video görüntüleri ise Cumhurbaşkanlığın resmi internet sitesinde yayımlanmıştı. Uygulamaya, kullanıcılar http://www.tccb.gov.tr/cumhurbaskaninasorun adresinden ulaşabilecek.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?