Cumhurbaşkanlığı bahçesindeki cami açıldı

Yaklaşık 3 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği cumhurbaşkanlığı sarayının bahçesindeki Beştepe Millet Camii devlet zirvesinin katıldığı törenle açıldı.

Cumhurbaşkanlığı bahçesindeki cami açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankar'da cumhurbaşkanlığı sarayının bahçesinde yer alan Beşte Millet Camii'nin açılışı yapıldı. Açılış törenine devletin zirvesi katıldı.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve çok sayıda bakanın katıldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, caminin teknik özelliklerini tek tek anlattı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Cami milletimize hayırlı olsun. Camimizin Ankara ve bölgemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Milletimizin  Ramazan ve mübarek Cuma gününü kutluyorum.

Bizim medeniyetimizin maddi unsurları camidir. İnsanlar  cami inşaatlarında da Allah'ın bize verdiği estetik unsurlarını kaybetmiştir.

Cumhurbaşkanı külliyesinin Ana ve yardımcı binalarıyla en ihtşamlı örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum. Bir yerde minare varsa orası müslüman yurdudur.

Orucun yasaklandığı, hayat mücadelesi verilen yerlerde müslüman kardeşlerimizin olduğunu biliyoruz. Açlık çeken müslüman kardeşlerimizin olduğunu bilerek iftar ve sahur yapmak bize ağır geliyor.

Engellilerin girişi için kolaylıklar sağlanarak inşaa edilmiştir. Abdesthanelere ulaşmak için asansörler yerleştirilmiştir. Yaklaşık aynı anda 3 bin kişinin namaz kılmasını sağlayacak  şekilde  yapılmıştır.

Cami arazi içerisindeki diğer yapılarla mimari olarak aynı şekilde dizayn edilmiştir. İbadet edenleri dış dünyadan ayırmak ve iç dünyasına yoğunlaştırmak için camlar özel tasarlanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 14:00
banner53
YORUM EKLE

banner39