banner39

Cumhurbaşkanlığı forsunun ressamı yıllarca unutuldu

Cumhurbaşkanlığı forsunu tasarlayan ressam Hüsnü Tengüz yıllarca unutuldu, ödülü başkası aldı. Tengüz, para ve şöhret peşinde koşmakla itham edilememek için ortaya çıkmadı

Güncel 27.07.2014, 12:59 19.08.2014, 09:34
Cumhurbaşkanlığı forsunun ressamı yıllarca unutuldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın forsu üzerindeki sis perdesi de aralanıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarından beri kullanılan forsun kim tarafından çizildiği yıllarca saklı kaldı. Forsu hazırlayan kişi ise tevazusundan dolayı hiç ortaya çıkmadı.

Osmanlı’nın son dönemlerinden itibaren bahriye Matbaası’nda çalışan ve çok önemli çizimlere imza atan Ressam Hüsnü Tengüz, Askeri Dikimevi’nin kendisine yaptığı başvuru sonrasında bir gecede forsu hazırlayarak teslim etmişti.

Tengüz’ün forsu çizim hikayesi şöyle:

Cumhuriyetin ilk yıllarında bir devlet reisi ağırlanacaktır. Konuk devletin görevlileri devlet başkanlarını temsil eden bir flama hazırlamışlardır. Oysa Türkiye’de cumhurbaşkanının böyle bir remzi yoktur. Mustafa Kemal, Askeri Dikimevi’nden benzeri bir flama hazırlamasını emreder.

TENGÜZ TASARLADI, DİKİMEVİ KOMUTANI ÖDÜL ALDI

İstanbul’da bulunan Askeri Dikimevi’nin komutanı uzun süre flama hazırlayamayınca son çare olarak Bahriye Matbaası’nda çalışan Ressam Tengüz’e müracaat eder. Tengüz, bir gecede ortasında güneş ve güneşin çevresinde 16 yıldız bulunan tasarımı hazırlayarak Dikimevi’ne gönderir.

Tasarım Mustafa Kemal’in de beğenisini kazanır ve kullanılmaya başlanır ancak forsu hazırlayan ressam unutulur, Dikimevi’nin komutanı ödüllendirilir. Ressam Tengüz, sonraki yıllarda forsu kendisinin hazırladığı konusunda girişimlerde bulunmak ister ancak, ‘para ve şöhret peşinde koşuyor’ denmemesi için bu arzusundan vazgeçer.

İADE-İ İTİBAR YAPILACAK

Tasarımın hazırlanmasından yaklaşık 90 yıl sonra Hüsnü Tengüz’e iade-i itibar yapılacak. Bahriye Matbaası Başressamı Hüsnü Tengüz'ün hikayesine, önümüzdeki günlerde yayınlanacak Cumhurbaşkanlığı Sanat Koleksiyonu kitabında yer verilecek. Kitapta forsun hikayesi de anlatılacak.

HÜSNÜ TENGÜZ'DEN İŞGAL ALTINDAKİ İSTANBUL'A 'BAYRAM HEDİYESİ'

Ressam Hüsnü Tengüz’ün çok sayıda basılı eseri de bulunuyor. Bunların en önemlisi hiç şüphesiz İstanbul’un işgal altında olduğu 1919’da yazılan ve Ramazan Bayramına yetiştirilen “Bayram Hediyesi” üst başlıklı Bedây'i-i Âsâr-ı Osmâniyye’dir.

1919'da İstanbul işgal altındaydı, Birinci Dünya savaşı bitmiş, Osmanlı çökmüş, toplum büyük bir belirsizlik ve umutsuzluk içindeydi. Hüsnü Bey, işgalle yayılan baskı ve umutsuzluk ortamına inat şehrin Müslüman kimliğini haykıran bir eser hazırlamaya girişti ve 1919 Ramazan'ında, o günlerin karanlığını yırtan bir umut, bir haykırış oldu.

Hüsnü Tengüz’ün ilk yayımlanmış eseri olan kitapta Bursa, Edirne ve İstanbul’daki selâtin camiler konu ediliyor. 

Kitapta bulunan her bir yapının coğrafi konumu, mimari tanımı, banisi, kitabe metinleri, haziresi veya yakınlarındaki mezarlar zaman zaman müstakil portreler, bağımsız şiirler bir tasavvuf kültürü içinde aktarılıyor.

Kitabın sonunda bulunan harita ise İstanbul camilerine ait ilk kapsamlı harita çalışması özelliğini taşıyor. Bu haritada, çizildiği dönemde ayakta olan 489 cami yeri işaretlenmiş.

1919’da basılan kitap, 2013 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Aş tarafından yeniden yayımlandı.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?