banner39

Cumhuriyet Başsavcılığından 'Öksüz' açıklaması

"Adil Öksüz'ü yakalatacak dosya hasıraltı edildi" başlığıyla yer alan haberlere ilişkin Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı'ndan yalanlama geldi.

Güncel 21.10.2016, 19:06 21.10.2016, 19:06
Cumhuriyet Başsavcılığından 'Öksüz' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

"Adil Öksüz'ü yakalatacak dosya hasıraltı edildi" başlığıyla yer alan haberlere ilişkin Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı'ndan yalanlama geldi. Başsavcı Ercan, haberlerin asılsız olduğunu söyledi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, "Adil Öksüz'ü yakalatacak dosya hasıraltı edildi" başlığıyla yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Ercan, yaptığı yazılı açıklamada, bazı ulusal basın organlarında "Adil Öksüz'ü yakalatacak dosya hasıraltı edildi" başlığıyla asılsız haberlerin yer aldığını ifade etti.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 24 Eylül 2010 tarihli görevsizlik kararı ile Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen dosyada, aralarında haberde ismi zikredilen S.S'nin de bulunduğu bir kısım şüpheliler hakkında "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak" suçundan soruşturma yürütüldüğü esnada şüpheli S.S'nin iletişiminin dinlenmesi sırasında, telefonla görüştüğü bayanın sesinin çocuksu bir ses olduğunun saptanıp, akabinde bu şahsın kimlik araştırmasının yapılarak henüz 15 yaşını doldurmadığının anlaşıldığını belirten Ercan, şunları kaydetti:

"S.S. hakkında 'mağdurun beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde çocuğa cinsel istismarı' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından soruşturma yürütülerek, soruşturma neticesinde S.S. hakkında belirtilen suçlardan 14 Mart 2011 tarihinde iddianame tanzim edilmiş, Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan yargılama sonucunda S.S'nin 'mağdurun beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde çocuğa cinsel istismarı" ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından toplamda 13 sene 9 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmiş olup, dosya halen Yargıtay'da temyiz aşamasında bulunmaktadır."
Ercan, S.S'nin yargılaması devam ederken avukatı aracılığıyla Cumhuriyet Başsavcılığına Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) olduğunu değerlendirdiği ve kimliklerini tespit edemediği emniyet ve yargı mensuplarının kendisine kumpas kurduklarını ve dönemin bazı emniyet mensuplarının kendisinden "himmet" adı altında 500 bir avro bağış istediklerinden bahisle şikayetçi olduğunu belirterek, "Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmaya başlanılarak Sakarya İl Emniyet Müdürlüğüne olayın araştırılması hususunda gerekli talimatlar verilmiş, talimatlarımız uyarınca da soruşturmaya devam edilmiştir." ifadelerini kullandı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından S.S'nin avukatı aracılığıyla 18 Ağustos'ta ek beyan dilekçesi verdiğini aktaran Ercan, "S.S'nin 7 Nisan 2015 tarihli dilekçesinde belirttiği kendisinden himmet adı altında para isteyen şahsın 15 Temmuz darbe girişiminin firari şüphelilerinden Adil Öksüz olduğunu iddia etmiş, tarafımıza dilekçe ile yapılan bu beyan üzerine 19 Ağustos tarihli talebimiz ile Adil Öksüz hakkında Sulh Ceza Hakimliğinden yakalama kararı talep edilerek, 20 Ağustos 2016 tarihli karar ile Adil Öksüz'ün hakkında yakalama emri düzenlenmiştir." ifadelerine yer verildi.

Ercan, Sulh Ceza Hakimliğine yapılan talep üzerine 29 Eylül tarihinde dosyanın kısıtlanmasına karar verildiğini dile getirerek, "Soruşturmamız halen çok yönlü olarak derinlemesine sürdürülmekte olup, ulusal basında dosyamızdaki işlemlere ilişkin yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, soruşturma dosyamızda belgeleri ile birlikte mevcut durumdadır." değerlendirmesinde bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?