Cumhuriyet kurulduğundan bu yana bir ilk.. Yeni bir Süryani Kilisesi'nin temeli atılacak

Süryani Kilisesi uzun zamandır yeni bir ibadet yeri için çabalıyordu. Cumartesi günü, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana inşa edilecek ilk kilisenin temeli atılacak

Güncel 02.08.2019, 17:06 02.08.2019, 17:17
Cumhuriyet kurulduğundan bu yana bir ilk.. Yeni bir Süryani Kilisesi'nin temeli atılacak

Yeşilköy’deki Süryani Ortodoks Kilisesi’nin temelini Başkan Erdoğan’ın atması bekleniyor. Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda bize çok desteği oldu. Temel atma töreninde bizi onurlandırdıklarında mutluluğumuz bir kat daha artacak. Mor Efrem Süryani Ortodoks Kilisesi, kadim kiliselere ait Cumhuriyet tarihinde yapılan ilk kilise olacak. Cumhurbaşkanımız hem kilise iznini veren hem de temel atma törenine katılan ilk devlet başkanımız olacak. İnşallah açılış kurdelesini de kendisinin kesmesini istiyoruz” dedi.

Susın, “Cemaatimizin bağışlarıyla 2 yıl içinde kilisemizi tamamlayarak ibadete açmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Kilisenin mezarlığın yanındaki boş kısma yapıldığını söyleyen Susin, proje sürecinde arazide kayıp mezar olup olmadığının da araştırıldığını, daha sonra Anıtlar Kurulu’nun da projeyi onayladığını belirtti. Proje için Papa’dan da izin alınmıştı.

İstanbul'da 18 bin Süryani yaşıyor

İstanbul’da tahminlere göre yaklaşık 18 bin Süryani yaşıyor.  Süryani nüfusunun en yoğun olduğu semt Yeşilköy. Bu nedenle kilisenin Yeşilköy’de inşa edilmesine karar verildi. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yeşilköy’de bir araziyi Süryanilere tahsis etti. Ancak tahsis edilen arazi, eski Katolik Mezarlığı.  1950’li yıllara kadar kullanılan mezarlığa bir daha gömü işlemi yapılmamış. Arazinin tahsis edilmesinden sonra Süryani Vakfı, kilise inşaatının başlaması için gerekli başvurularını yaptı.  İstanbul Koruma Kurulu, söz konusu inşaat için gerekli izinleri verdi.  İnşaat için çalışmalar başladı.

Ancak Yeşilköy Katolik Vakfı,  arazinin tahsis edilmesi işlemine karşı dava açtı. Açılan davada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin araziyi kilise için tahsis edemeyeceği belirtilerek işlemin iptal edilmesi ve araziyle ilgili tedbir kararı alınmasını istedi. Mahkeme, dava süreci devam ederken araziye tedbir kararı koydu. İnşaat çalışmaları durdu.

Diplomasi trafiği

Kilise inşaatının yeniden başlaması için Süryani toplumu yoğun bir diplomasi trafiğine başladı. Konu Vatikan’a Papa Francis’e kadar taşındı. Görüşme trafiği şimdilik sonuç verdi. Katolik Vakfı, arazi üzerindeki tedbir kararını kaldırttı. Arazinin tahsisiyle ilgili dava süreci ise devam ediyor.

Kilise inşaatını üstlenen yapan Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfının Başkanı Sait Susin, şimdiye kadar arazi üzerinde mezarlıkla ilgili çalışmaların yapıldığını tedbir kararından dolayı bu çalışmaların yarım kaldığını söyledi. Susin, kararın kaldırılmasının ardından çalışmalara kaldığı yerden devam edileceğini söyledi.

Kilise Cumhuriyet döneminde sıfırdan inşa edilmiş ilk kilise olacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

Metropolit Yusuf Çetin yaşanan gelişmeyle ilgili şunları söyledi: "10 seneden bu yana kilise için çaba harcıyoruz. Başta sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bu kilise Cumhuriyet tarihinde bir ilk olacak. Bugün tarihi bir gün. Ve bu konuda çaba harcayanların hepsinin isimleri Süryani tarihine altın harflerle yazılacak. Dinlerimiz, etnik kökenlerimiz ayrı olabilir. Hepimizin yüreği Türkiye'miz için atıyor."

Kaynak: Agos, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (1)
Ahmet Berşan Tavukçu 4 yıl önce
Cami yapın cami.Ne işimiz olur bizim kiliseyle!..
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?