banner15

Darbe gecesi askeri helikoptere binen siviller tespit edildi

Kerime Kumaş'ın kullandığı helikoptere binen dört sivilin darbeci subaylar olduğu belirtiliyor

Darbe gecesi askeri helikoptere binen siviller tespit edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi İstanbul Nakkaştepe’de caddeye inip 4 kişiyi alan helikopterin pilotu darbeci Üsteğmen Kerime Kumaş Yıldırım, koşarak helikoptere binen darbeci subayların isimlerini verdi.

Sabah gazetesinin haberine göre, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul semalarında uçuş yapıp darbecilere lojistik sağladığı gerekçesiyle tutuklanan darbeci helikopter pilotu Üsteğmen Kerime Kumaş Yıldırım, Nakkaştepe'de caddeye inerek helikoptere aldığı 4 darbeci subayın kimliklerini polise verdi.

Sosyal medyada da çok konuşulan Nakkaştepe'de caddeye inen UH-1H helikopterinin pilotu, emniyetteki ifadesinde, helikopteri kendisinin kullandığını ve görüntülerde kaçarak son anda helikoptere binen kişilerin 4 subay olduğunu açıkladı. O noktaya Harp Akademileri Komutanlığı'ndan Albay Özcan Korhan'ın talimatı ile gittiğini söyleyen Yıldırım, subayları teşhis de etti.

'ALARM DURUMUNA GEÇTİK, EMİRLERE RİAYET EDECEKSİN'

Üsteğmen Kerime Kumaş Yıldırım'ın verdiği bilgilere göre helikoptere kaçmak üzere binen subaylar Kurmay Binbaşı Ahmet Kaya, Yüzbaşı Fatih Özdemir, Yüzbaşı Mustafa Kıyı ve Yüzbaşı Murat Parladı. Pilot Yıldırım, emniyette gerçekleştirilen teşhis işleminde, darbe gecesi Binbaşı Yusuf Yenihayat tarafından özel araç ile evinden alındığını, görevli olduğunun ifade edildiğini ve kendisine, "Alarm durumuna geçtik, emirlere riayet edeceksin" denildiğini kaydetti.

İstanbul'da bazı noktalara intikal sağladığını kaydeden Yıldırım, saat 03.30 sularında Albay Korhan'ın emri üzerine Nakkaştepe'deki üç yol mevkisine indiğini, bu sırada helikoptere koşarak Binbaşı Ali Kaya'nın bindiğini söyledi. Yıldırım diğer kişilerin de Kaya'nın ardından helikoptere bindiğini anlattı. Helikopterlerin darbeci askerleri, Hava Harp Okulu'nun apronuna 05.30 sıralarında indirdiği kaydedildi. Yıldırım, darbe gecesi helikopter kullanan 2 subayı daha teşhis etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2016, 14:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35