banner15

Darbe girişimini bir er de ihbar etmiş

15 Temmuz'da bir erin de MİT'e giderek ihbarda bulunduğu açıklandı

Darbe girişimini bir er de ihbar etmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz'da bir erin de MİT'e giderek ihbarda bulunduğunu belirterek, "Önce binbaşı geliyor sonra er. Er, birşeyler duyuyor, onların görüşmelerini, hareketliliğini. Bir darbe olacağını tahmin etmiyor. MİT Müsteşarının derdest edileceğini ve siyasi iktidara karşı bir operasyon yapılacağını tahmin ederek gidiyor." diye konuştu.

Özdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, komisyon olarak 3 aylık sürelerinin bitmesine 3 hafta kaldığını, bunu bir ay uzatma haklarının olduğunu, çalışmalarla ilgili rapor yazımlarına başlandığını, raporun yaklaşık bin, 2 bin sayfadan oluşacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Raporun Meclis başkanlığına sunulacağını, kanunlarda, mevzuatlarda, yönetmelikte değişiklikler yapılabileceğini ifade eden Özdağ, komisyonun yaptığı çalışmayla "tarihe bir not düştüğünü" kaydetti.

Tanıkların konuşmalarının çok önemli olduğunu, hatırladığı kadarıyla eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün Türkiye üzerindeki operasyonun 1 Mart tezkeresinin reddiyle başladığını anlattığını dile getiren Özdağ, kimi konuşmacıların diyanet boyutuna, kimisinin dış güçlere, kimisinni bürokratik eksikliklere atıfda bulunduğunu, FETÖ'nün aleyhinde kitap yazanların, Fehmi Koru'nun Hüseyin Gülerce'nin de komisyona davet edildiğini söyledi.

200'e yakın kişiyi dinlemeyi planladıklarını, itirafçıların da dinlenebileceğini, MİT Müsteşarı ve Genel Kurmay Başkanına da mevzuat gereği sakınca yoksa soruları yazılı olarak göndereceklerini ifade eden Özdağ, "15 Temmuz akşamıyla ilgili kimsenin kafasında bir karanlık kalmasın. Bu darbe Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na, Sayın Devlet Bahçeli'ye yapılmadı. Darbe öncelikle Recep Tayyip Erdoğan'a sonra parlamentoya ve diğer bütün partilere yapıldı." dedi.

ER VE BİNBAŞI GENELKURMAY'A GİTMİŞ

Darbe girişimi gecesine ilişkin bilgi de veren Özdağ, şöyle konuştu:

"Darbe önceden bir binbaşı ile bir er tarafından MİT'e bilgi veriliyor. Darbe diye bildirmiyorlar. MİT Müsteşarına operasyon yapılacak diye bildiriyorlar. Önce binbaşı gidiyor 15.00-16 sıralarında daha sonra er. Er, birşeyler duyuyor içerde, onların görüşmelerini, hareketliliğini. Bir darbe olacağını tahmin etmiyor. MİT Müsteşarı derdest edilecek ve siyasi iktidara karşı bir operasyon yapılacağını tahmin ederek gidiyor. Er ve binbaşı da korunmak adıyla, tedbirli olarak şu anda hapiste. Bu yapı, gece 3 civarında yapsaydı başarılı olma ihtimali vardı. Burada başarılı olsalardı rejim değişecekti. Türkiye iç savaşa sürüklenecekti. 100 yıllık birikimimizi, 100 yıllık hayalimizi çalacaklardı."

GÜLEN'LE ABD'YE GİDENLER

1999 yılında ABD'ye giden Gülen'in bu ülkede tedavi görmesine ilişkin Hacettepe Üniversitesinden alınan raporu ve buna kimlerin vesile olduğunu istediklerini, DSP-MHP-ANAP iktidarı döneminde bu kişiye yeşil pasaport ile birlikte koruma polisinin verildiğini, bu polisin görev süresinin de uzatıldığını ifade eden Özdağ, İçişleri Bakanlığından bu polis memurunu kimin görevlendirdiğini sorduklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2016, 13:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48