banner15

Darbe jetlerine karşı saman balyalarıyla mücadele

15 Temmuz gecesi darbe girişimine engel olmak için çok sayıda vatandaşın Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığına gittiği , bazı köylülerin de jetlerin görüş alanını kapatmak için saman balyaları ve lastikleri ateşe verdiği ortaya çıktı.

Darbe jetlerine karşı saman balyalarıyla mücadele

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

15 Temmuz akşamı darbe girişimine engel olmak için çok sayıda vatandaşın Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığına gittiği , bazı köylülerin de jetlerin görüş alanını kapatmak için saman balyaları ve lastikleri ateşe verdiği ortaya çıktı.

Darbe girişimine karşı canları pahasına mücadele veren köylüler, askerlerin ateşi altında yaşadıkları o anları ve jetleri durdurma çabalarını anlattı. 

Arkadaşı Muhtar Ali Anar'ı o gece şehit veren Kazan'ın Kışla Mahallesi Muhtarı İsmail Çetin, "darbe girişimi" haberini aldıkları anda yaklaşık 2 bin kişiyle üssün nizamiyesine gittiklerini söyledi.

'BİR UÇAĞIN KALKMASI, DAHA FAZLA İNSANIN ÖLMESİ DEMEKTİ'

Bazı vatandaşlar üssün nizamiye kapısında mücadele verirken, diğerlerinin de bomba yağdıran jetlerin kalkışına engel olabilmek amacıyla araziye saman balyaları ve ekinlerini yakmak için koştuğunu anlatan Çetin, şöyle konuştu:

"Görüş alanını nasıl kapatabiliriz, bu uçakların kalkmasını nasıl engelleriz diye uğraştık. Burada bir uçağın kalkması demek bizim halkımızdan insanların ölmesi demekti. Lastik ve saplar rüzgarın yönüne göre yakıldı. Çünkü buradan yakıldığı zaman tam uçakların kalkış alanına doğru duman gitti. Kara dumanların uçakların görüş alanını engellemesi amaçlandı."

Köylülerin gerekirse ekinlerini de yakmayı göze aldığını ifade eden Çetin, oradaki vatandaşların "tek yürek" olup, demokrasi mücadelesi verdiğini söyledi. 

'MALIMIZLA, CANIMIZLA, HER ŞEYİMİZLE GİTTİK'

Darbe girişimini engellemeye çalışan vatandaşlardan Fethiye Mahallesi Muhtarı Hacı İbrahim Gürağaç ise "Ülkemizin zarar görmemesi için malımızla, canımızla, her şeyimizle gittik. Silahsız bir şekilde, elimizde bayraklarla gittik üsse. Zarar vermek için değil engel olmak için gittik. Kız çocukları babasının omzundaydı. Vatanımız için canımız, malımız fedadır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2016, 18:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35