banner39

Darbeci komutandan sınırda IŞİD ihaneti

Dönemin Gaziantep 5. Zırlı Tugay Komutanı Doğan’ın sınıra IŞİD bayrağı dikip hendek kazan teröristlere yönelik ‘vurun’ talimatına uymadığı ortaya çıktı

Güncel 20.08.2016, 12:32 20.08.2016, 13:34
Darbeci komutandan sınırda IŞİD ihaneti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FETÖ tarafından Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiği iftirasının yaygın bir şekilde yapıldığı dönemde Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Cemalettin Doğan’ın sınıra kadar gelip IŞİD bayrağı sallayarak devriye gezen teröristlere müdahale etmediği ortaya çıktı.

Doğan’ın görevde olduğu dönemde Gaziantep’in Suriye sınırındaki Karkamış ilçesinde Türk bayrağının 30 metre ilerisinde IŞİD militanları Suriye gümrük binasına bayrak çekmişti. Sıfır noktasına bayrak asan IŞİD militanları Türk askerinin gözleri önünde iş makineleriyle sınırda hendek kazmış ve mayın döşemişti. Tuğgeneral Doğan’ın bu rezalet karşısında dönemin mülki amirlerinin “vurun” uyarılarına rağmen IŞİD’lilere dokunmadığı öğrenildi.

IŞİD’E YARDIM İFTİRASI

Sınırdaki bu rezaletin ardından FETÖ ile PKK medyası hem yurt içinde hem de yurt dışında yoğun şekilde "Türkiye, IŞİD’e yardım ediyor" iftirasını işledi. FETÖ’nün sözcülüğünü yapan Sözcü, Cumhuriyet, Birgün, Taraf, Halk Tv ve diğer FETÖ medya yayın organları ile PKK medyası, “Karkamış Gümrüğünde IŞİD bayrağı”, “IŞİD ile Türk bayrağı yan yana” gibi haberle günlerce kara propagandası yapmıştı. Aynı haberler dış basına da servis dilmişti. FETÖ; MİT TIR’larına yönelik ihanet operasyonuyla başlattığı kara propagandayı sınırdaki IŞİD görüntüleriyle zirveye taşıdı.

ANKARA'YA RAPOR EDİLDİ

Bu gelişme üzerine dönemin mülki amirleri, uyarılara rağmen sınırdaki rezalete göz yuman Doğan’ı Ankara’ya rapor etti. Ancak Genelkurmay, tuğgeneral Doğan'ı, Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na atadı. Doğan’ın yerine gelen Murat Soysal da aynı ihaneti devam ettirdi. 15 Temmuz kanlı darbe gecesinde ise Tuğgeneral Doğan Lüleburgaz’dan tankları yürütmeye kalkışarak İstanbul’daki darbecilere yardıma gelmeye çalışmıştı. Doğan ve birliğindeki 39 asker tutuklandı.

"SINIR NÖBETİ DARBECİLERDEYMİŞ"

Sınırdaki ihaneti Star’a anlatan dönemin üst düzey kamu yetkilisi darbeden tutuklanan 2. Ordu Komutanı Adem Huduti’nin Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Satı Bahadır Köse’yle beraber Kilis, Şanlıurfa ile Gaziantep’e gidip geldiğini söyledi. Suriye sınır hattında askerin IŞİD’e müdahale etmediği günleri anlatan yetkili şunları söyle:

“Doğan’a izinsiz geçişlerde vurun diyorduk. IŞİD sınıra gelmiş bayrak dalgalandırıyor, iş makinelerini getirmiş sınırı kazıyor ve mayın döşüyordu. Askerlerin gözleri önünde bunu yapıyorlardı. Bunları “vursanıza” dediğimizde, “efendim talimat gelmesi lazım” diyerek ipe un seriyorlardı.

Ankara’ya şikâyet ettik. Lüleburgaz’a gönderildi. Bu adam darbe gecesi Lüleburgaz’dan İstanbul’a tank göndermeye kalkışan adamdı. Tutuklandı. Yerine Murat Soysal geldi oda işin içindeydi ve tutuklandı. Şimdi oynanan oyunu daha iyi anlıyorsunuz değil mi?”

 

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?