banner15

Darbecilerin ilk ifadelerinden çarpıcı detaylar

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli asker Osman Ç.'nin ilk ifadesine göre askerler ilk Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda silahlandırıldı ve darbe talimatı Genelkurmay'dan faks ile geldi.

Darbecilerin ilk ifadelerinden çarpıcı detaylar

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmeye çalışırken gözaltına alınan ve dün ifade verdikten sonra tutuklanan bazı darbeci askerlerin ifadesine ulaşıldı.

Tutuklanan  askerlerden Osman Ç.'nin ifadesine göre askerler Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda silahlandırıldı ve darbe talimatı Genelkurmay Başkanlığı'ndan faks ile geldi.

ASKERLERE SİLAH CUMHURBAŞKANLIĞI MUHAFIZ ALAYI'NDA DAĞITILDI

Tutuklanan darbeci askerlerin ifadelerinde şunlar yer aldı:

"15 Temmuz'da askerler tatbikat gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’na getirildi. Burada askerlere kamuflaj, silah ve mühimmat dağıtıldı.

Silahlanan askerler koruma görevi bahanesiyle Gölbaşı’nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığı’na hareket etti.

DARBE TALİMATI GENELKURMAY'DAN FAKSLA GELDİ

Nizamiyeyi tutan askerlere içeriye kimsenin alınmaması gerektiği söylendi. Ardından Genelkurmay Başkanlığı'ndan darbe talimatı faksla gönderildi.

Komuta kademesinin değiştiğini belirten faksta, yeni komuta kademesi yer alıyordu. Mevcut komutan Zekai Aksakallı'nın görevden alınarak yerine Semih Terzi'nin görevlendirildiği bildirilmişti."

KAYNAK: NTV

 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2016, 13:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35