banner39

'Darbeye girişenlere Avrupa kurallarınca davranın'

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri darbe girişimi sonrası başlatılan temizlik operasyonu ile ilgili, "Türkiye’nin uymak zorunda olduğu yükümlülükleri var" dedi.

Güncel 01.08.2016, 09:47 01.08.2016, 09:47
'Darbeye girişenlere Avrupa kurallarınca davranın'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Norveçli Thorbjörn Jagland darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlar hakkında insan hakları ihlali olmaması gerektiğini söyleyerek, ”Türkiye’nin uymak zorunda olduğu yükümlülükleri var” diye konuştu.

Çarşamba günü beraberindeki heyet ile Ankara’yı ziyaret edecek olan Avrupa konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşecek.

Ankara’ya sadece Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmeye gitmediğini, Ankara’daki temasları sırasında bakanlar ve parlamentodaki siyasi partilerin liderleri ile de görüşeceğinin altına çizen Jagland Norveç

Televizyon kanalı NRK’ ya verdiği demeçte ”Türkiye Hükümeti ile darbe girişiminden sonraki temizlik hareketini konuşmalıyız. Bunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesi ve standartları içerisinde yapıldığını görmek zorundayız. Türkler Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan insan haklarının ihmal edilemeyeceğini, bundan kaçınılamayacağını anlamalılar. İnsanlar yargı kararı olmadan cezalandırılmamalı. Darbe girişimine katılanlara Avrupa Sözleşmesi’nde yer alan kurallar çerçevesinde davranılmalı’’ diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü