banner15

Darbeyi önleyen binbaşıyı ve ihbarı bakan anlattı

Başbakan Binali Yıldırım, darbeyi bir binbaşının haber verdiğini açıkladıktan sonra bu kişinin kimliği ile ilgili spekülasyonlar ortaya atıldı

Darbeyi önleyen binbaşıyı ve ihbarı bakan anlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım katıldığı bir televizyon programında darbe ihbarını istihbaratın değil bir binbaşının yaptığını açıkladı. Bunun üzerine binbaşının kimliği merak konusu oldu.

Bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişimine ilişkin “15 Temmuz günü saat 15.00’te bir binbaşı, MİT’e ihbar etti. 15 Temmuz’da istihbarat MİT’e saldırı olacak diye geliyor. MİT’e niye haber vermediniz diye sordum, cevabı verilemedi. Ben bunu Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı’na sordum, ‘Bu nasıl olur ‘ dedim. ‘Başbakan’ın haberi yok, Cumhurbaşkanı’nın haberi yok. Tamam Genelkurmay Başkanı’nın bilgisi olması gayet doğal ama aynı zamanda Başbakan’a da söylemeniz gerekir. Çünkü, siz Başbakan’a karşı sorumlusunuz, bağlısınız.’ Ama bunun cevabını veremedi, herhangi bir şey de söyleyemedi. Doğrusu bu” ifadelerini kullandı.

Başbakan’ın bu ifadelerinin ardından ise herkesin merak ettiği tek konu o ismin kim olduğuydu. Bu konuda ise en net açıklama Milli Savunma Bakanı’ndan geldi.

BAKAN FİKRİ IŞIK: İSMİNİ SÖYLEMEK DOĞRU DEĞİL

15 Temmuz’un kahramanlarından biri olan ‘darbeyi ihbar eden gizemli binbaşıyla’ ilgili konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “O binbaşının ismini açıklamak doğru değil. Darbe teşebbüsünün ihbar edilmiş olması önemli. Darbeciler, “Bu akşam çok önemli bir görev var” diyerek binbaşıyı çağırıyorlar. “3 helikopterle MİT’i basacağız ve MİT Başkanı’nı alacağız” diyorlar. Binbaşı “Dışarıdan geldim, üstümü değiştireyim” diyor, saat 14.30 civarı. Hemen MİT’e geliyor. Tahminim o da darbeyi bilmiyor, çok önemli bir operasyon olduğunu söylüyorlar. Binbaşı MİT’e çalışan bir istihbarat elemanı değil. Kendi rızasıyla gelip söylüyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2016, 14:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35