banner39

Dargeçit'i 'Kobani'ye çevirme hazırlıkları

Dargeçit'te şehir merkezine inen PKK'lılar silah zoruyla boşalttıkları evlere yerleşiyor, sokakları belediye iş makineleri yardımıyla bombalarla dolduruyor. Çaresiz kalan vatandaşların oy verdikleri HDP'den yardım talepleri de cevapsız kalıyor.

Güncel 01.10.2015, 12:12 01.10.2015, 12:36
Dargeçit'i 'Kobani'ye çevirme hazırlıkları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cizre, Bismil, Silvan, Yüksekova ve Sur ilçelerinden sonra PKK'nın yeni hedefi Mardin'in Dargeçit ilçesi. Diğer ilçelere göre biraz daha küçük olan ilçede PKK'lıların şehir merkezine inerek vatandaşları tehditle evlerinden çıkardığı, boşalan evlere yerleştiği ve belediye iş makineleriyle sokaklara hendekler kazarak içini bombalarla doldurduğu belirtiliyor.

Kendisi de Mardinli olan Yazar Orhan Miroğlu, PKK'nın Dargeçit ilçesindeki faaliyetlerini vatandaşların gönderdiği mektuplar aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı.

Yazar Miroğlu, ilçedeki durumu "Hendekler kazılıyor, kazılan hendeklerin içine bombalı tuzaklar yerleştiriliyor, halk evlerini terk etmeye zorlanıyor ve halkın terk ettiği evlere dağlardan ve Cizre’den gelen militanlar yerleştiriliyor." şeklinde özetledi.

"Dargeçit’te yaşayan dostlarımla konuştum, içlerinden iki kişinin anlattıklarını birleştirip özetle yazmak istiyorum, bana çok korkutucu gelen bazı anlatımları yazmamak ve bu dostlarımın ismini, güvenlik nedeniyle gizlemek koşuluyla tabi" diyerek şu metni paylaştı: Dargeçit’te karanlık bir oyun tezgahlanıyor. Son birkaç gün içinde bazı mahallelere, dağdan gelen militanların girdiğini görüyoruz. Sokaklar, caddeler, belediyenin iş makinasıyla kazılıyor. Kazılan yerlere bombalı tuzaklar yerleştiriliyor. Silahlı gruplar kimlik kontrolü yapıyor. Halk evlerini terk etmeye zorlanıyor. Tehdit edilip evini terk edenlerin boşalttığı evlere militanlar yerleşiyor. Geceleri evlere giriyorlar, halkı kapıları kapatmamaları konusunda uyarıyorlar. Halkın, kapısını 24 saat açık tutmasını istiyorlar. Ev baskınlarında çocuklar korku içinde çığlık atıyorlar. Bazen hayvan sesleri ve çocuk sesleri birbirine karışıyor. Halkı deneyeceklerini söylüyorlar. ‘Halk bizi desteklerse, burasını Kobanê’ye çevireceğiz. Yok desteklemese biraz karıştırıp sonra çekip gideceğiz’ diyorlar. Halkın ezici çoğunluğu bu yapılanları benimsemiyor ama korkuyor. HDP’ye oy verenlerin, belediye başkanına gidip ricada bulunduğu söyleniyor. ‘Size oy verdik, bunu bize yapmayın’ diyor halk. Bazı mahallerde halka silah dağıttılar. Dargeçit’te güçlü oldukları mahalleler olduğu gibi henüz giremedikleri mahalleler de var. Bu mahallere girseler, çatışma çıkması kaçınılmaz. Giremedikleri mahallelerde halk sabaha kadar nöbet tutuyor. Evlerinin önüne hendek kazılan bazı kişiler karşı koydular ve direndiler. Ama bazıları da korkudan ses çıkaramıyorlar. Dargeçit’te olanları medyanın gelip görmesini isteriz. Dargeçit, Cizre ve Nusaybin gibi büyük bir ilçe değil. Gelip görmek isteyen herkes, gerçeği anlayabilir. Güvenlik güçleri çatışma çıkmasın diye hassas davranıyorlar ama bu gruplar, maalesef bu hassasiyeti de devletin güçsüzlüğü veya zaafı gibi görüyorlar. Eğer durum böyle devam ederse, Dargeçit’te yaşayan insanlar, birkaç gün sonra evlerinden çıkamaz hale gelecekler. Şimdilik giremedikleri mahallere girmek isterlerse -ki niyetleri budur- korkarım çok kan dökülecek. Bu mahallelerde korucu aileleri yaşıyor ve çoluk çocuk nöbet tutuyorlar. Ama ne zamana kadar sürecek bu durum bilmiyoruz.. Endişe içinde bekliyoruz.’

SAVUR İLÇESİNDE POLİSE SALDIRI

Bu arada Mardin'in Savur ilçesinde PKK mensuplarınca polis lojmanlarına düzenlenen roketatarlı saldırıda bir başkomiser yaralandı.

Alınan bilgiye göre, bir grup terör örgütü üyesi, Seydi Mahallesi'ndeki polis lojmanlarına roketatar ve tüfeklerle saldırdı. Açılan ilk ateşle bir başkomiser yaralandı.

Savur Devlet Hastanesindeki ilk müdahalesinin ardından Mardin Devlet Hastanesine sevk edilen başkomiserin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesi üzerine olay yerinden kaçan teröristlerin yakalanması için operasyon başlatıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?