Davutoğlu: Afrika'da büyükelçilik sayısı 34'e çıktı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Afrika'da 2008'de 12 olan büyükelçilik sayısının bugün itibariyle 34 olduğunu söyledi

Davutoğlu: Afrika'da büyükelçilik sayısı 34'e çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afrika'da büyükelçilik sayısının 34'e çıktığını vurgulayarak, "Kendine güvenmeyenlerin zihinlerinin bile alamayacağı bir gelişme bununla yetinmedik. 25 ticaret müşavirliğimiz var. 9 TİKA koordinatörlüğü var. 23 Afrika ülkesi ile karma ekonomik koordinasyon oluşturduk. 4 ülke ile serbest ticaret anlaşması yaptık inşallah bunu bütün Afrika'ya yayacağız. Bütün Afrika'yı Türk girişimciler için serbest ticaret alanı yapmaya kararlıyız. 10 ülke ile yatırımları karşılıklı destekleme anlaşması, 17 ülke ile iş konseyi kuruldu ve en önemlilerinden birini söylüyorum 35 noktada THY'nin uçuşu var." dedi.

Davutoğlu, Afrika Stratejileri Sektörel Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Toplantıya Davutoğlu'nun yanı sıra Afrika'da görev yapan büyükelçiler ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Davutoğlu, toplantının Türkiye'nin son 10 yıldaki en önemli açılımlarının yapıldığı Afrika'nın ele alındığını söyledi.

Davutoğlu, "Afrika 30 milyon kilometrekarelik alanı ile dünyanın ikinci büyük kıtası. Zengin doğal kaynakları ve insan gücü var. Emek yoğun genç ve artan bir nüfusu var. Hızlı kentleşmeye ihtiyaçları var. Kalkınmanın ilk aşamasında oldukları için olağanüstü bir altyapı ihtiyaçları var." dedi.

Davutoğlu, "Afrika insanı ile kaderinizi paylaşmadan onlarla birlikte bir gelecek perspektifi geliştirmeden yapacağınız her ekonomik ve siyasi atılım orada çok olumsuz çağrışımları da beraberinde getirirdi. Bugün Afrika'da açılan her büyükelçiliğimiz, her işadamamız her sivil toplum kuruluşumuz ve TİKA'mız hep bu insani diplomasi özelinde faaliyetleri yaptı. Açılımımızın en önemli kuruluşlarından biri TİKA'dır. Afrikalı kardeşlerimize şunu demek istedik biz Afrika'ya geliyoruz sadece ulusal stratejimiz ve ekonomimizi geliştirmek ve siyasi ağırlığımızı ortaya koymak için değil sizlerin derdinizle dertlenmek ve kalkınma projelerinizde her türlü teknik yardımı yapmak, herhangi bir sıkıntı ile kıtlıkla açlıkla karşılaştığınızda sizinle bu kaderi paylaşmak için geliyoruz." şeklinde konuştu.

Davutoğlu, "TİKA'nın merkezi konumda bulunması bir anlamda Afrika'ya insani diplomasi ile açıldığımızın göstergesi. 750 milyon dolar dış yardım yaptık son yıllarda Afrika'ya. Toplam dış yardımımız 2,5 milyar dolar. Başta Somali olmak üzere birçok Afrika ülkesinde TİKA bir marka halinde insanların yardımına koşan ve omuz omuza insanlarla çalışan önemli bir kurum." diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 11:50
banner53
YORUM EKLE

banner39