Davutoğlu ikinci turda HDP'ye gitmeyecek

Başbakan Davutoğlu'nun koalisyon arayışları kapsamında yapacağı ikinci tur görüşmelerinde bu kez HDP’nin yer almayacağı belirtiliyor

Davutoğlu ikinci turda HDP'ye gitmeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koalisyon görüşmeleri için partilerle yapacağı görüşmeler bu hafta devam edecek.

Sabah'ta yer alan habere göre Başbakan Davutoğlu'nun koalisyon arayışları kapsamında yapacağı ikinci tur görüşmelerinde bu kez HDP’nin yer almayacağı belirtiliyor.

Davutoğlu'nun geçen hafta HDP'ye yaptığı ziyarette istikşafi görüşme önerilmezken, temas noktası olabilecek herhangi bir isim de belirlenmedi. AK Parti kurmayları da, HDP'nin ortaklık için hiçbir şekilde seçenek olmadığını savunurken, "Partinin tabanı da yönetimi de HDP ile koalisyonu istemiyor. İlk günden bu yana bir seçenek olmadı" değerlendirmesini yapıyor.

AK Parti koalisyonu düşünmediği HDP'ye geçen hafta yaptığı ziyaretin ana gündem maddesi de çözüm süreci olmuştu. Seçim akşamından itibaren muhalefette kalacağını açıklayan HDP, AK Parti-CHP koalisyonuna "yapıcı ve katkı sunucu muhalefet" tutumu alacaklarını açıkladı.

İki parti arasında görüşmeler devam edecek ancak henüz oluşturulan bir mekanizma bulunmuyor. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise erken seçim kararı alınmadan önce üç partiyle yeniden görüşülmesi çağrısı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 15:36
banner53
YORUM EKLE

banner39