Davutoğlu Milli Savunma Bakanlığı için görevlendirme yapacak

Başbakan Davutoğlu, TBMM Başkanı seçilen Yılmaz'ın yerine Milli Savunma Bakanlığı için görevlendirme yapacağını bildirdi

Davutoğlu Milli Savunma Bakanlığı için görevlendirme yapacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı seçilen İsmet Yılmaz'ın yerine Milli Savunma Bakanlığı için isim belirlenip belirlenmediği konusunda, "Bir görevlendirme yapacağım. Yani Türkiye'nin şu şartları vekaleten götürmeyi bence çok doğru görmüyorum. Kısa süreli boşluk olmaması için önümüzdeki sürecin uzayabileceğini de göz önünde bulundurarak, muhtemelen asaleten bir görevlendirme yaparım" dedi.

Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde, TBMM Başkanlığına İsmet Yılmaz'ın seçilmesi nedeniyle düzenlenen resepsiyonda, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başbakan Davutoğlu, bir gazetecinin, “Sayın Bahçeli’nin tavrını diğer partiler eleştirdiler. Eleştirirken de bunun bir AK Parti ve MHP koalisyonunun işareti olabileceğini, hem CHP hem MHP belirtti. Şunu da eklediler; özellikle de HDP’den, bu savaş hükümeti olur iddiası geldi. Hem açıklamalarını hem de bu iddiaya ne dersiniz” şeklindeki sorusu üzerine, “Ben ilk günden şunu söyledim; Meclis Başkanlığı seçimleri koalisyon müzakerelerinin parçası, işareti olmaz. Yani genel beklenti şuydu; biz perde gerisinde bazı temaslarla Meclis Başkanlığını koalisyon hesapları içinde değerlendireceğiz. Bunun olmayacağını ilk günden söyledim ve hiçbir arkadaşımız, hiçbir partiyle hiçbir şekilde böyle bir müzakere içine girmedi” şeklinde konuştu.

“MHP’nin, Meclis Başkanlığı seçiminde aldığı tutum da koalisyonla ilgili bir mesaj vermez” diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

“MHP’nin hangi saiklerle böyle bir tutum aldığı, tamamıyla onların kendi iç kararlarıdır, iç karar süreçlerinin sonucudur ve biz buna saygı duyarız. Bunu tartışmayız. Bugün diğer partilerin MHP ile ilgili yaptıkları değerlendirmeleri de ben siyasi ahlak bakımından doğru bulmuyorum. Başka partilerin aldığı kararlar tamamıyla o partilerin kendi iç takındıkları tutumdur. Ben bu kararı, başka bir karar almış olsalardı da tartışmazdım."

AK PARTİ’DE KOALİSYON SÜRECİ İÇİN 5 KOMİSYON KURULDU

Koalisyon süreci için AK Parti olarak komisyonlar kurduklarını bildiren Davutoğlu, “Bu istişareyle birlikte üç komisyon kurduk, hemen. Bir hukuk komisyonu yani müzakere sürecinde koalisyon müzakere süreci, başkanlık seçimiyle ilgi bütün hukuki prosedürleri bana aktaran hukukçularımızdan oluşan bir komisyon. Mehmet Ali Şahin başkanlığında, bütün hukukçular orada. Olabilecek her şey, bugün dahi toplandık, işte müzakere, hükümet kurma sürecinde, şu aşamada şöyle sıkıntı çıkabilir, şöyle olumlu bir adım atılabilir, hukuku mütalaalar, onlar bana getiriliyor. Bir ekonomi komisyonu kurduk. Türkiye ekonomisi, şu anda artmaya devam ediyor. Bir bugünkü şartlarda ekonomide ne yapmamız lazım, iki şu veya bu parti ile ilişki kurduğumuzda koalisyon kurma senaryolarında, ekonominin temel unsurlarını, bunlara çalıştık” dedi.

“MHP VE CHP SENARYOLARI ÜZERİNDE ÇALIŞAN İKİ ALT KOMİTE KURDUK”

Soru üzerine, Ekonomi Komisyonunun başında, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın bulunduğunu söyleyen Davutoğlu, üçüncüsünün de bizzat kendisinin koalisyon tecrübesi olanların yer aldığı ve siyasi olarak müzakerelerin ulaşabileceği seyri üzerinde çalışan komisyon olduğunu kaydetti. Bu komisyonun üyeleriyle dün bir araya geldiğini belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

“Orada da MHP ve CHP senaryoları üzerinde çalışan iki alt komite kurduk. Onun için 5 dedim. Onlar da ciddiyetle çalışmalarını yürüttüler. Bana sundular. Burada neyi konuşuyoruz, bir, her şeyden önce yöntem ne olacak? Yol haritası, zamanlama itibarıyla ve muhteva. Bütün bunları derinlemesine çalışıyoruz. Yani tabiri caizse millet bize bir ev ödevi vermiş. Dedi ki 285 milletvekiliyle biz başka bir çalışma temposu içinde olacaktık şimdiye kadar hükümet kurulmuş ve başka işler yapıyor olacaktık ama millet dedi ki ‘ben sana o ev ödevini değil de şu ev ödevini veriyorum. Ülkeyi hükümetsiz bırakma. Sen birinci partisin, en büyük partisin. Sorumluluk içinde bunun gereğini yap ama biriyle uzlaş.’ Şimdi biz de tabiri caizse her yere sondajımızı kuruyoruz. Nerede uzlaşılır uzlaşılmaz, ne problem olur, ne olmaz bunu çalışıyoruz.''

“KOALİSYONA EN AZ İHTİYAÇ HİSSEDEN PARTİ, AK PARTİ’DİR”

Diğer partilerin ise “kırmızı çizgiler, dışlamalar, blok, kutup” diyerek zaman kaybettiğini kaydeden Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Onlar da aynısını yapsalar, deseler ki AK Parti ile müzakere edeceğiz, çünkü tablo ortaya çıktı ilk günden belliydi AK Parti’siz bir koalisyon  olmayacağı ilk günden belliydi ama öyle bir psikolojiyle seçim kampanyası yürüttüler ki AK Parti karşıtlığı kendi aralarındaki ilişkinden daha önemli hale geldi. O karşıtlığı bir anda zihinlerinden atamıyorlar. Halbuki şu anda karşıtlık siyaseti değil, uzlaşma siyasetinin hakim olması lazım. Buna da açık söylüyorum bir koalisyona en az ihtiyaç hisseden parti, AK Parti’dir, yani en az. Ülkeyi hükümetsiz bırakmamak anlamında sorumluluk bizde. Nihayet öyle bir şeyle hani diğer partiler uzlaşmaz bir tutum sergilerlerse bunda bizim kaybımız diğerlerinden daha fazla olur, diye bir şey yok."

"TEK TARAFLI OLSA 1 GÜN DERİM"

Gazetecilerin, "hükümet kurmak için 45 günün tamamını kullanacak mısınız?" yönündeki sorusuna Davutoğlu, "Tek taraflı olsa bir gün derim. Türkiye'nin bir saat bile hükümetsiz kalmaya tahammülü yok ama muhatapların tutumuna bağlı. Şu anki muhataplarımızın tutumu çok iyimser bir zamanlama yapmamı zorlaştırıyor" cevabını verdi.

İlk turda tüm liderlerle görüşeceğini belirten Davutoğlu, "Burada edindiğim ilk intiba da bir işaret verir ama şimdiden karşı tarafın pozisyonunu bilmeden bir hükümde bulunmam" dedi.

Koalisyon görüşmelerinin kamuoyu önünde şeffaf şekilde olacağını dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"İlk gün dendi ki '17-18 milletvekilini AK Parti transfer eder mi'. Güneş Moteli... Güneş Moteli'ni halen unutmuş değilim... Sayın Ecevit dürüstlüğüyle anılır ama Güneş Motel bir leke kaldı. Davutoğlu ismini Güneş Moteli gibi bir operasyonla andırır mıyım? 'İşte son anda 60-70 AK Parti milletvekili şuraya oy kullanıyor'. Günlerdir bunu tartıştınız bana sormadınız. Sorsaydınız derdim. Dün de söyledim. Böyle bir şeye ben izin vermem. Kaybederim seçimi ama buna izin vermem. Çünkü AK Parti'nin bütünlüğünün bozulduğu imajı, Meclis Başkanlığını kaybetmekten daha tehlikeli bir şeydir. Buna izin vermem. Onun için açıklama yapmak zorunda kaldım. Baktım ki herkes her türlü görüş ifade ediyor. Dolayısıyla herşey şeffaf olacak ve yola çıkmadan önce görev aldığımda bunu önce kamuoyuyla paylaşacağım."

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 08:27
banner53
YORUM EKLE

banner39