Davutoğlu: Operasyonların hedefi şahlar, vezirler

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye sınırları içinde yasadışı örgütlere ait bütün hücrelere, kamplara, mağaralara operasyon kararı aldıklarını belirtti. Davutoğlu hedeflerinin "şahlar, vezirler" olduğunu ifade etti

Davutoğlu: Operasyonların hedefi şahlar, vezirler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, operasyonlarda piyon olarak kullanılanların değil şahların, vezirlerin hedef alınacağını söyledi. Davutoğlu, Türkiye sınırları içinde yasadışı örgütlere ait bütün hücrelere, kamplara, mağaralara operasyon kararı aldıklarını belirtti.

Yürüttükleri operasyonların üç ayaklı olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu, Suriye'de IŞİD'e, Irak'ta PKK'ya ve yurt içinde ise bütün yasadışı yapılanmalara yönelik adımlar atıldığını ifade etti.

Ankara'da partisinin il başkanlarına seslenen Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

7 Haziran tek partinin oluşturulduğu bir döneme son vermiştir ve şimdi kaos çıkarmanın tam vaktidir. Ve üç maşayı aynı anda kullanmaya karar verdiler ya da onlar gönüllü olarak ortaya çıktı.

Birincisi DEAŞ'tı, Ocak 2014'de onları cezalandırmıştı. Bu sefer de Suruç'ta vatandaşlarımızı öldürdüler. Onlara karşı ne yapacağımızı düşünürken bu sefer de ikinci maşa ortaya çıktı. PKK, Adıyaman'da bir askerimizi şehit etti. Onların mekanları cennettir. Bugün de verdiğimiz şehitlerin acısı yüreğimizdedir.

Bu sefer PKK üzerinde yapabileceğimiz çalışmaları yaparken üçüncü maşa ortaya çıktı. İstanbul sokaklarında yüzleri maskeli ve silahlı şekilde gösteri yapmaya çıktılar. O zaman güvenlik birimlerimizin gerekli hazırlığı yapmasını söyledim. Ama bardağı taşıran son damla İç İşleri Bakanımızın araması oldu. İki polisimiz gece uyurken Ceylanpınar'da öldürüldüler. Dün hala barıştan bahseden HDP sözcüleri bunun hesabını versinler. Verecekler. Hani çatışmasızlık diyerek göz boyayan bir dil kullananlar var ya haklılar bizim polislerimiz çatışacak zaman bile bulamadılar.

O sabah bu acıyı yüreğimizde taşırken, acaba bir komplo mu diye istihbarat birimlerimize haber verdim. Gelen cevap şuydu, PKK telsizlerinden gelen bilgiye göre PKK yapmıştı. PKK harekete geçti zannedersiniz ki ondan bir gün önce dağ karakolunda DEAŞ askerimizi şehit etti. Sanki birileri piyonlarını birer birer sahneye sürüyor. Yine Diyarbakır'da bir polise kaza ihbarı geliyor, o ihbar bir pusu. Polisimiz şehit ediliyor.

23 Temmuz günü tüm güvenlik birimlerimizi topladık. Fark ettin birileri piyonları öne sürüyor. O gece eş zamanlı olarak PKK'ye DEAŞ'a ve DHKP-C 'ye operasyon yaptık.

Biz bu operasyonların ortaya çıkmamasını isterdik. Ben parti lidelerini çağırdım. Hep beraber terör nereden gelirse gelsin biz yan yana duralım. CHP dışında buna olumlu cevap veremedim. HDP, ''AK Parti IŞİD'le işbirliği yapmaya devam ediyor'' dedi. Şimdi haddini bilmez eş başkanlardan biri, saray gladyosu diyerek hakaret etmeye devam ediyor. Sizler terör gladyosunun unsurlarısınız. PKK'nin soğuk savaş döneminde kimin tarafından kullanıldığını iyi biliriz.

Utanmazca yüzsüzce dün red ve asimilasyon politikalarından bahsediyorlar. Kim bitirdi bunları. Kürtçe konuşmalarını engelleyen uygulamaları kim kaldırdı? Faili meçhulleri kim bitirdi, olağanüstü hali kim kaldırdı. Sizin bu meclise gelmenizin önünü kim açtı. Hepsini yapan AK Parti'dir. PKK ve arkasındaki terör gladyosunun hesabını soracak olan AK Parti'dir. Bizim üzerimize eski sol retorikle gelmesinler. Bizde suçluluk duygusu uyandıramazlar. Ama AK Parti'nin sicilinde AK ve PAK özgürlük, hak mücadelesi vardır. Sizin sicilinizde ne olduysa malumdur.

İki alternatifli bir oyuna yöneldiler. Seçim öncesi her yere gittim. Oradaki vatandaşlarımızla buluştuk. Yapılan baskıları görerek, bilerek baskıları engellemeye de çalıştık. İki sonuca oynadılar barajın altında kalsaydılar, AK Parti seçimlere baskı yaptı diye terör estireceklerdi. Gezi benzeri bir olay olacaktı. Bu sefer de bir şımarıklıkla her türlü terörü yaparız AK Parti sessiz kalır dediler. Sessiz kalmadığımızı gördüler.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 12:41
banner53
YORUM EKLE

banner39