banner39

Davutoğlu 'torpilci başkanı' görevden aldı

Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Cebeci'nin Başbakan Davutoğlu tarafından "torpil" iddiaları nedeniyle istifa ettirildiği belirtiliyor

Güncel 16.09.2015, 12:21 16.09.2015, 12:21
Davutoğlu 'torpilci başkanı' görevden aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci'nin istifasının arkasında 'kayırma' olduğu iddia ediliyor. Cebeci'nin bankaya kendi akrabalarını aldığı yönündeki iddiaları soruşturan Başbakan Davutoğlu'nun olay el koyduğu ve Cebeci'yi istifa ettirdiği belirtiliyor. Posta yazarı Candaş Tolga Işık, Cebeci'nin istifasına Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun  'görevden alırım' ifadesinin sebep olduğunu yazdı.

Candaş Tolga Işık'ın yazısında verdiği bilgiye göre, 3 damadı, 2 kızı, 8 yeğenini bankada işe alan Cebeci'nin yakınlarının mesaiye gelmeden maaş aldığını tespit eden Davutoğlu, olaya el koydu. Cebeci'yi çağırtan Davutoğlu, “Ne hakla bunları işe alırsın? Başbakanlık'ta 1 tane Davutoğlu soyadlı çalışan var mı?” diye sorduğu ortaya çıktı. “Derhal istifa edeceksin yoksa seni ben görevden alırım” diyen Davutoğlu'na Cebeci, “Bunca yıl hizmet ettim” diye cevap verdi. Davutoğlu “Bunun karşılığında maaş almadın mı?” diye bağırınca Cebeci Halkbank'taki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

İşte Işık'ın "Halkbank'taki istifanın nedeni nepotizm mi?" başlıklı o yazısı: Devletin en büyük bankalarından biri olan Halkbank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci kısa bir süre önce istifa etmişti. Cebeci'nin istifasında “sağlık nedenleri” gerekçe gösterilmişti.

Hafta sonu AK Parti kongresi için gittiğim Ankara'da bu istifayla ilgili son derece vahim bir iddia duydum. İddiaya göre Halkbank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Cebeci istifa etmemiş, bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından görevden alınmış. Sebep: Nepotizm. Yani akraba kayırmacılığı.

Başbakan Davutoğlu kendisine gelen bir ihbar üzerine danışmanlarına Halkbank'ta küçük bir araştırma yaptırtıyor. Gelen raporda Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı Cebeci'nin 3 damadı, 2 kızı, 8 yeğeninin bankada çalıştığı ortaya çıkıyor. Dahası bankada Cebeci'nin yakını olduğu için işe alınan bazı isimlerin işe gelmeden maaş aldığı tespit ediliyor. Başbakan hemen Cebeci'yi çağırtıyor ve “Ne hakla bunları işe alırsın? Başbakanlık'ta 1 tane Davutoğlu soyadlı çalışan var mı?” diye soruyor. “Derhal istifa edeceksin yoksa seni ben görevden alırım” diyor Davutoğlu. Cebeci,“Bunca yıl hizmet ettim” diye cevap verince Davutoğlu “Bunun karşılığında maaş almadın mı?” diye bağırıyor. Ve Cebeci Halkbank'taki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etmek zorunda kalıyor.

Olayı bana aktaran kaynağım son derece önemli ve güvenilir bir isim. İddialar doğruysa büyük bir skandal bu. Devletin en büyük bankalarından biri, bizzat tepesinde oturan bürokrat tarafından aile şirketine çevriliyor...

Halkbank'ın istifa eden Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cebeci'den bu iddialara karşı gelecek cevabı aynen burada yayınlamaya hazırım. Ama esas Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan bir açıklama bekliyoruz. Cebeci gerçekten sağlık gerekçeleri nedeniyle mi istifa etti yoksa “nepotizm” yüzünden siz mi görevden aldınız?

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?