banner15

Davutoğlu: Uçak gönderdik, şoförleri alacak

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, IŞİD'in elindeki şoförlerin Erbil Konsolosluğu'na teslim edildiğini açıkladı. Bakan Davutoğlu, Erbil'e uçak gönderildiğini, şoförlerin bugün Türkiye'ye getirileceğini söyledi

Davutoğlu: Uçak gönderdik, şoförleri alacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, IŞİD tarafından 10 Haziran'da Musul'da kaçırıldıktan sonra bugün özgürlüklerine kavuşan 32 Türk şoförüyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili şunları söyledi:

Dün akşam itibarıyla olumlu bazı gelişmelerin ilk haberlerini almıştık. Vatandaşlarımız güvenli alana gelmedikçe ve bizzat ben seslerini duymadıkça açıklama yapmıyoruz.  32 şoförümüz bundan 15-20 dakika önce Başkonsolosumuz tarafından teslim alındı. Şu anda Erbil’e hareket halindeler. Müslüm Görmez beyle telefonda görüştüm. Sağlıkları iyi. Bir vatandaşımız için özel bir muayene gerekebilir ama bir sıkıntı yok.

Dün akşam Başbakan’la bir bilgilendirme toplantısı sırasında bu bilgi geldi. Dün gece uykusuz bir şekilde bekledik. Gece boyu gelişmeleri takip ettik. Öğleye doğru net bilgiler ulaşmaya başladı. Bizzat vatandaşlarımızla görüşmeden bir bilgilendirme doğru olmayacaktı.

THY uçağımız İstanbul’dan havalandı. 17.00 gibi Erbil’e inecek. O zamana kadar Başkonsolosluğumuz tarafından misafir edilecekler. Sonra Türkiye’ye gelince de şoförler memleketlerine gönderilecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 19:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48