banner39

Davutoğlu'dan 'Kürtlere karşı nefret dili' uyarısı

Davutoğlu'nun Akil Adamlar toplantısında yöneltilen 'Kürtlere karşı nefret dili' uyarısına 'İspatlayın istifa ederim' dediği öğrenildi

Güncel 21.10.2014, 09:55 21.10.2014, 09:55
Davutoğlu'dan 'Kürtlere karşı nefret dili' uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Akil Adamlar heyeti dün Dolmabahçe'de bir araya geldi. 10 saatlik toplantının perde arkası bilgileri bugün ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre Başbakan, Akil Adamların "Kürtlere karşı nefret dili" uyarılarına net cevap verdi.

Akil Adamların verdiği bilgiye göre Davutoğlu, eleştirilere, "Kürtlere karşı nefret dili kullandığımı ispat edin, ben burada istifa ederim. Bizden biri kullandıysa, kim kullandıysa onu görevden alırım" karşılığını verdi.

Başbakan, süreçle ilgili yapılan açıklamalarda söylenen her cümlenin "hükümet'i bağlayıcı" nitelikte olduğunu da ifade etti.

Davutoğlu, çözüm sürecinin yol haritasına ilişkin detay vermedi ancak toplantıya katılan bazı isimlere göre Başbakan, 6-7 Ekim öncesinde İmralı ile yol haritasında mutabık kalındığını açıkladı.

Yol kesmeler ve adam kaçırmalar gibi süreci olumsuz etkileyecek olayların yaşanmaması konusunda da uzlaşma sağlanmıştı.

Başbakanlık yetkilileri de Davutoğlu'nun, "Hem Kandil hem de İmralı ile yol haritasında mutabık kalındı, ancak sonra 6-7 Ekim olayları oldu" dediğini aktardı. Görüşmede, bu taahhütlere rağmen Kobani eylemlerinin nasıl çıktığı ve arka planının araştırılması için bağımsız bir komisyon kurulması ve o heyetin bir rapor yazması fikri ortaya atıldı. Ancak, bir ilerleme kaydedilemedi.

Başbakan, "6-7 Ekim provokasyonları olmasaydı, Doğu ve Güneydoğu'yu bilen Akil Adamlar CHP ve MHP ile, Orta Anadolu'yu bilenler de HDP ile görüşebilirdi, çapraz görüşmeler yapılabilirdi" ifadelerini de kullandı.

Davutoğlu, bunu bir öneri olarak sunmadı. Ama Akil Adamlar, harekete geçmeye hazırlanıyor.

Bunun için küçük komisyonlar kurulması eğilimi ortaya çıktı. Akil Adamlar, bölgede Hüda-Par ve PKK arasındaki gerilimi düşürmeye dönük çalışmalar da yapacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?