banner15

Davutoğlu'ndan dokunulmazlık talimatı

Başbakan Davutoğlu, dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinin derhal başlatılması için talimat verdiğini söyledi

Davutoğlu'ndan dokunulmazlık talimatı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dokunulmazlıkların kaldırılması çalışmalarına ilişkin, "Karar verdiğimiz, söz verdiğimiz hiçbir konuda geri adım atmadık. Bu konuda da süreci derhal başlatma talimatını arkadaşlara verdim." dedi.

Davutoğlu, resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdiç ile Çankaya Köşkü'nde, baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede, Balkanlardaki genel dengeleri de gözden geçirdiklerini ifade eden Davutoğlu, "Türkiye, her zaman Sırbistan ile Bosna-Hersek arasında, Bosna-Hersek ile Hırvatistan arasında yakın, dostane ilişkiler olmasını teşvik etmiştir. Türkiye-Sırbistan-Bosna arasındaki üçlü mekanizimaların en etkin şekilde devamına büyük önem veriyoruz. İlk fırsatta da inşallah bunların tekrar gerçekleşmesi, başbakanlar, cumhurbaşkanları düzeyinde gerçekleşmesi de Balkanlara çok önemli pozitif bir mesaj olacaktır." dedi.

Davutoğlu, bir gazetecinin, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'e verilen cezayı nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya, "Kimse hiçbir gerekçeyle Bosna'da yaşanan acıyı hafife alamaz, bu acıya bir şekilde katkıda bulunmuş savaş suçlularını da mazur göremez." cevabını verdi.

"O ÜLKEYLE MANEVİ BAĞI KOPMUŞ DEMEKTİR"

Teröre bulaşanların vatandaşlıktan çıkartılmasıyla ilgili tartışmaların sorulması üzerine Başbakan Davutoğlu, Finlandiya ziyaretinden önce gerekli açıklamayı yaptığını belirterek, şu cevabı verdi:

"Eğer bir kişi bir ülkede otobüs duraklarında araba patlatarak intihar saldırısında bulunuyor ve o ülke vatandaşlarının canına kastediyorsa zaten o ülkeyle manevi bağı kopmuş demektir. Hukuki bağının kopmasına baktığımızda ise 2009 yılında çıkartılan kanun çerçevesinde kimlerin vatandaşlıktan çıkartılacakları belli. Yeni bir düzenleme yapılması icap ederse terörle mücadele bağlamında bunu da değerlediririz dedim. Ama var olan çerçeve bu. Şu anda hükümet olarak böyle bir çalışma yapıldı mı sorusuna da verdiğim cevap, şuanda böyle bir çalışma gündemimizde yoktu. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleri var. Ama bunun çerçevesi terörle mücadele bağlamında değerlendirmesini her zaman yaparız. Ama dediğim hususlarda yaşanan gerçek durum bundan ibarettir. Esas itibariyle bu teröristlerin psikolojik ve manevi bağları zaten bu ülkeyle kopmuş olduğu için zaten bu terörist faaliyetleri yapmaktadır."

"CHP'NİN OLUMLU CEVAP VERECEK CESARETİ YOK"

Davutoğlu, CHP'nin dokunulmazlıklara ilişkin teklifinin kendilerine ulaşıp ulaşmadığı ve CHP'nin tavrında bir değişiklik olmazsa AK Parti'nin tavrının ne olacağına yönelik soruya, şu cevabı verdi:

"Dokunulmazlık meselesinde bizim ilkeli, açık, net tutumumuz karşısında, daha önce bu tutumu beklediklerini kendi politikaları gibi ifade eden muhalefet partileri, birer birer tutumlarından vazgeçen tavırlar sergiliyorlar. CHP önce ne yapacağını bilemedi, sonra karşı teklif gibi bazı teklifler getirdi. Son olarak ifadelerinden anlaşılıyor ki bu meydan okumanın karşısında, olumlu bir cevap verecek cesaretleri, yürekleri, temiz vicdanları yok. Böyle olduğu anlaşılıyor. Şimdi bize düşen ve derhal yapacağımız husus, bu çerçevede anayasa değişikliği, geçici anayasa maddesi de içinde olmak üzere, yaparak süreci başlatmak. Biz karar verdiğimiz, söz verdiğimiz hiçbir konuda geri adım atmadık. Bu konuda da süreci derhal başlatma talimatını arkadaşlara verdim."

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 17:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48