banner15

Davutoğlu'ndan İstanbul silueti sözü

Başbakan Davutoğlu, “Bundan sonra İstanbul’a hançer gibi saplanan hiçbir eser yapılmayacak” dedi

Davutoğlu'ndan İstanbul silueti sözü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ahmet Davutoğlu, Süleymaniye’de yapılan Mimar Sinan’ı anma toplantısında konuştu.

BİR TARAFTA SÜLEYMANİYE, BİR TARAFTA GÖKKAFES KAHREDİYOR

Davutoğlu özetle şunları söyledi:

"Kuzey'den İstanbul'a yaklaştığınızda bir tarafta Gökkafes bir tarafta Süleymaniye varsa kahredersiniz. İstanbul'u korumaktan daha aziz bir görev olamaz bize ve hepimizin en asli görevi, bu şehri, emanet olarak devraldığımız bu şehri gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmaktır. Mimar Sinan'dan ders almış olsaydık, o çok zikrettiğimiz Mimar Sinan'ın aşkını, sevdasını gerçekten yürekten hissetmiş olsaydık, bu aziz şehre, bu aziz şehrin doğasına, dokusuna, tarihine uymayan eserler yapıp şirk koşmazdık.

"HANÇER GİBİ SAPLANAN BU ESERLER ARTIK OLMAYACAK"

Açık bir muhasebeyle söylüyorum, hepimiz sorumluyuz ve hep beraber bu Mimar Sinan gününde, Mimar Sinan'ın huzurunda, Mimarlar Günü'nde, başta mimarlar olmak üzere bütün meslek erbabına ve başta belediyeler olmak üzere bütün yerel yönetimlere ve başta Çevre ve Şehircilik Bakanımız olmak üzere bütün bakanlarımıza en açık ve net talimatımız, bundan sonra bu şehre hançer gibi saplanan hiçbir eser yapılmayacak.

"TARİHİ YARIMADAYI TAHAKKÜM EDEN NE VARSA İHANETTİR"

Şimdi bir muhasebe vaktidir arkadaşlar, hepimizin muhasebe vakti. Eğer bir gemiyle İstanbul'a doğru yaklaşıyorsanız, bir tarafta Süleymaniye, diğer tarafta da Gökkafes denilen bir ucube yan yana durduğunda bizim nesil Mimar Sinan'dan hiç ders almamış diye insan üzülüyor, mahvoluyor. Tarihi Yarımada'ya şirk koşmak, o yarımadayı tahakküm eden ne eser varsa bu şehre ihanettir. Aynı şeyi Zeytinburnu kuleleri için de söylerim, diğer yapılar için de..."

 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2016, 14:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48