banner39

Davutoğlu'ndan Necdet Özel açıklaması: Dönecek

Başbakan Davutoğlu, sağlık nedeniyle izin alan Genelkurmay Başkanı Özel'in 15 gün sonra döneceğini, emekliliğinin söz konusu olmadığını söyledi. Davutoğlu, Özel için “Son derece sağlıklı bir iletişimimiz var” dedi

Güncel 11.05.2015, 09:47 11.05.2015, 11:20
Davutoğlu'ndan Necdet Özel açıklaması: Dönecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in sağlık nedenleriyle rapor almasıyla ortaya çıkan ayrılma, emekli olma iddialarıyla ilgili konuştu. Özel'in emekliye ayrılmasının söz konusu olmadığını, 15 gün sonra görevinin başına döneceğini söyledi.

Yeni Şafak'ın haberine göre Davutoğlu, Özel'in rahatsızlığı hakkında bilgi vermezken, eşiyle birlikte yaptığı ziyareti anlattı: Perşembe günü haftalık olağan görüşmemizde rahatsız olduğunu, hastaneye kaldırılması gerektiğini ifade etti. Perşembe günü mitingden döndükten sonra Sare Hanım ile birlikte evine ziyarete gittik. Sohbet ettik, epeydir de planladığımız şeydi. Hastanede çok başarılı bir operasyon geçirdi. İzin almasının tek gerekçesi sağlıkla ilgili bir konudur. Kendisiyle konuştum. Morali de sağlığı da yerinde. Emekliye ayrılması sözkonusu değil.

Başbakan Davutoğu, Özel ile sağlıklı bir iletişimleri olduğunu vurguladı, demokratik kurallara riayetine dikkat çekti: Son derece sağlıklı bir iletişimimiz var. Genelkurmay Başkanımız hem demokratik kurallara riayet eden hem de TSK'nın profesyonel kabiliyetini demokratik sistem içinde geliştirmeye özen gösteren bir komutanımız. 8 aydır Başbakan olarak, ondan önce Dışişleri Bakanı olarak beraberdik. Hiçbir zaman TSK'nın demokratik sistem içindeki yerini tartışmaya açacak davranış içinde olmadı. Ve bu 4 yıl içinde taşlar bir anlamda yerine oturdu. MGK'daki oturma düzeninden birçok diğer alanlarda hep siyasi iradeyle ve demokratik kültür içinde son derece tutarlı bir çizgi takip etmiştir.

Cumartesi günü, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in sağlık gerekçeleriyle 15 gün rapor alarak izne ayrıldığı ortaya çıkmıştı. Özel'in hastalığı hakkında bir bilgi verilmedi. 15 gün boyunca Özel'e, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar vekalet edecek.

BİR AÇIKLAMA DA GENELKURMAY'DAN

Genelkurmay Başkanlığından, tıbbi bir operasyon geçiren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sayfasından yapılan açıklamada, Orgeneral Özel'in başarılı bir tıbbi operasyon geçirdiği ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. 

Orgeneral Özel'in istirahatli olduğu dönemde Genelkurmay Başkanlığına Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ın vekalet ettiği kaydedilen açıklamada, bazı basın yayın organlarında konu ile ilgili çıkan spekülatif haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?