banner39

Davutoğlu'ndan Taraf'a 'Boşnaklara kredi' tepkisi

Bakan Davutoğlu, Ziraat Bankası'nın Bosna'da uygun şartlarla kredi vermesini Sırplara karşı Boşnaklara yardım olarak nitelendiren Taraf'a sert çıktı

Güncel 13.02.2014, 12:07 13.02.2014, 13:08
Davutoğlu'ndan Taraf'a 'Boşnaklara kredi' tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, Ziraat Bankası'nın Boşnaklara verdiği kredileri 'Sırp topraklarını almak için siyasi operasyon' diye haber yapan Taraf gazetesine sert tepki gösterdi.

Bosna Hersek ziyareti dönüşü Yeni Şafak'tan İsmail Kılıçarslan'a konuşan Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin Boşnaklara faizsiz kredi vererek yardım etmekle suçlanmasının ihanetin parçası olduğunu söyledi. Davutoğlu 'Yapmaya çalıştıkları şey Türkmenlere giden yardım tırlarını durduranlarla aynı' diye konuştu. Katliamdan sonra yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi için Türkiye'nin Boşnaklara kredilerle destek verdiğini hatırlatan Davutoğlu yardımların meşru ve uluslararası tanınan sınırlar kapsamında yapıldığını söyledi.

Davutoğlu şunları söyledi:

"Biz tam Bosna-Hersek'te barış için, krizleri bertaraf etmek için gece-gündüz çalışırken yapılan haberlerin ben amacını sorgularım. Boşnaklar katliamdan kaçmak için doğdukları şehirleri terkettiler. Asırlardır ekmeğini yiyip suyunu içtikleri topraklardan ayrılmak zorunda kaldılar. Neden? Canlarını kurtarmak için. Aynı bugün Suriye'den kaçanlar gibi. O gün uluslararası toplum aynı bugün olduğu gibi bu katliama uzun süre sessiz kaldı. Bu göçler nedeniyle de Bosna'daki nüfus dengesi bozuldu. Şimdi Türkiye çıkıyor, bu dengeyi yeniden tesis etmek için, göç etmek zorunda kalan Boşnaklara kredi açıyor. Bu kredi ne için? Eski yerlerine dönsünler, iş kursunlar ve Bosna'da hayat normalleşsin diye. Sonra sen çıkıp Türkiye bu krediyi neden veriyor diyor ortadaki sanki bir suç varmış gibi birilerine ihbar ediyorsun. Ben burada sorarım, sen kimin avukatısın, kime hizmet ediyorsun?"

Yapılan haberleri Bosna'da 20 yıl önce yaşanan katliamların günahına ortak olma çabası olarak değerlendiren Davutoğlu gelecek nesillerin yapılanları ibretle göreceğini kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?