banner39

Daye Hatun Camii'ne şadırvan

1426 yılında Bursa'da yaptırılan Daye Hatun Camii'ne avlu ve şadırvan yapılması için çalışmalara başlandı

Güncel 02.08.2012, 15:35 02.08.2012, 16:22
Daye Hatun Camii'ne şadırvan

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çelebi Sultan Mehmed'in sütannesi Daye Hatun tarafından 1426 yılında Bursa'da yaptırılan tarihî camiye avlu ve şadırvan yapılması için çalışmalara başlandı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yapılacak avlu, şadırvan ve kafeterya ile tarihî cami çevresinin adeta bir cazibe merkezine döneceğini söyledi.

Çalışmalar kapsamında caminin hemen yanında bulunan 242 metrekarelik alandaki 3 bina kamulaştırıldı. Yıkım çalışmaları başlatılan binaların kaldırılmasının ardından oluşacak alana cami için avlu, şadırvan ve cemaatin oturup, dinlenebileceği bir kafeterya yapılacak.

TARİHE YAKIŞIR HALE GELECEK

Yıkım çalışmalarını başlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 1608'deki Celali isyanları sırasında büyük zarar gören caminin çeşitli dönemlerde tadilattan geçirildiğini söyledi. Daye Hatun Cami bahçesindeki hazirelerin daha önce düzenlendiğini hatırlatan Başkan Altepe, "Şimdi de caminin doğusundaki binaların kaldırılması için çalışmaları başlatıyoruz. Bu yıkımların ardından tarihî cami ferah bir avluya kavuşacak" dedi.

Daye Hatun Cami Korumu ve Yaşatma Derneği Başkanı Feridun Uyruk ise Doğanbey TOKİ konutlarının dolmasıyla birlikte bölgeye yoğun bir nüfus geleceğini hatırlatarak, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak avlu sayesinde daha fazla cemaate hizmet verilebileceğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü