D.Bakır'da PKK saldırısında ölenlere hazin tören |FOTO

Diyarbakır'da patlayıcı yüklü kamyonun patlaması sonrasında hayatların kaybeden 13 kişiden arta kalanlar toprağa verildi

D.Bakır'da PKK saldırısında ölenlere hazin tören |FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lılarca bomba yüklü kamyonun infilak ettirildiği saldırıda hayatını kaybeden 13 kişinin cenaze namazı kılındı. Jandarmaya göre, 13 cesetten arta kalanlar sadece 60 kilo ağırlığına eşit. 

Tanışık Köyündeki cenaze namazına İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker de katıldı.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır merkez Sur ilçesi Dürümlü Küme Evleri bölgesinde 15 ton bomba yüklü kamyonun PKK'lılarca patlatılması sonucu 13 kişi ölmüştü. 13 kişinin patlama anında çıkan ‘blast’ etkisiyle kül haline geldiği için cesetler bulunamamış, paramparça olan cesetlerin parçaları toplanmıştı.

Soruşturmadaki bilgilere göre PKK’lılar bomba yüklü kamyonu Seyithan isimli köylünün Tanışık köyünün dışında bulunan ambarına koymak istedi. Ancak Seyithan'ın itiraz ederek, ambarına konulmasına izin vermemesi üzerine tartışma çıktı. Silah çekildi ve PKK’lılar oradan uzaklaştı. Bunun üzerine bir grup köylü kamyonu takibe başladı. Bundan sonrası için ise köylülerin kamyonu durdurmak için tekerleklere ateş ettiği, kaçamayacaklarını anlayan PKK'lıların kaçtıkları ve uzaktan kamyonu patlattığı belirtiliyor. Bir iddiaya göre ise köylülerin kamyona yaklaştıkları sırada patlatıldığı.

Olay yerinde yapılan ilk incelemede patlayıcı yüklü kamyonun Bingöl Genç ilçesi Döşekkaya köyü bölgesinde yol çalışması yapan bir firmaya ait olduğu ve aracın 9 Mayıs'ta gasp edildiği tespit edilmişti. Kamyonun içindeki patlayıcıda amanyum nitrat olduğuna ilişkin tespitler yapıldığı belirtildi. Patlayan kamyonun parçalarının 300 metre ilerde bir tepede bulunduğu da yine görgü tanıklarının ifadelerinde yer aldı. Bu bilgi de patlamanın etkisinin ne kadar güçlü olduğunu göstermesi açısından dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 16:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35