banner39

DEAŞ'tan Vietkong taktiği | VİDEO

ABD ordusunun Vietnam'ı işgal ettiği süreçte Vietkonglar tarafından düzenlenen askeri taktiklerden en zarar verdireni, tünel taktiği, DEAŞ tarafından da kullanılıyor.

Güncel 18.10.2016, 13:19 18.10.2016, 13:50
DEAŞ'tan Vietkong taktiği | VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Musul operasyonu devam ederken, DEAŞ'ın Vietnam'daki savaş taktiklerini kullandığı görüldü.

Musul kırsallarında küçük tüneller kazdıktan sonra peşmerge ve Irak askerlerinin yakınlarında kendilerini patlatan DEAŞ üyeleri, CNN International'ın kameralarına görüntülendi. Silah ve cephane ikmalini tünellerden sağlamayı planlayan DEAŞ, kaybedilen noktalarda ise kazılan tünellerde tonlarca bomba patlatarak, Irak ve Koalisyon ordusuna büyük zayiat verdirmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz dönemde DEAŞ'ın hava saldırılarından kaçmak için Irak'ın Şengal bölgesinde kazdığı derin bir tünel ağı ortaya çıkartılmıştı. DEAŞ bölgede neredeyse bütün caddelerin altına tünel kazmıştı.

Iraklı yetkililer, dünkü intihar saldırıları sonrasında 70 civarında operasyona katılan Irak askerinin öldüğünü belirtiyor.

Vietkong gerillaları, ABD askerine karşı, uzunluğu yüzlerce kilometreyi bulan yeraltı tünellerinde yaşamış, cepheden cepheye bu tünellerle ulaşmış ve baskın ardından bu tünellerden kaçmışlardı. Tünellerin havalandırma bacaları, karınca yuvalarının içine gizlenirken, içine su basılmasına ya da gaz verilmesine karşılık da karşı sistemler oluşturulmuştu. DEAŞ'ın bu tünellerinin nasıl olduğu, ne kadar etraflıca inşa ettiği, şimdilik bilinmiyor.

HAMAS'ta 2014'deki son İsrail savaşında bu tüneller vasıtasıyla İsrail askerlerine önemli kayıplar verdirmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?