banner15

Defne yaprağı orman köylüsüne geçim kapısı oldu

Osmaniye'de geçmişte keçilere yedirilen defne yaprağı, son yıllarda değerinin artmasıyla yöre halkının en önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor.

Defne yaprağı orman köylüsüne geçim kapısı oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İlaç, gıda, kimya, boya ve kozmetik sektöründe kullanılan defne yaprağı, Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde orman köylüsüne geçim kaynağı oldu.

Kadirli ve Sumbas ilçesine bağlı 6 köyde hasadına başlanan defne yaprağı, her yıl yaklaşık 500 aileye 5 ay süreyle gelir sağlıyor. Köylerdeki aileler, sabahın erken saatlerinden itibaren çocuklarıyla birlikte eskiden keçilere yedirdikleri defne yaprağını toplamak için ormanlık alanlara gidiyor. Dik yamaç ve kayalıklar arasında toplanan defne yaprağı, yüzlerce metre mesafeden at sırtında toplama merkezlerine taşınıyor. Yapraklar, firmalar tarafından kurutulup ayıklandıktan sonra Avrupa ve ABD ülkelerine ihraç edilmek üzere İzmir'e gönderiliyor.

Adana Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada defne yaprağı ihtiyacının yüzde 95'inin Türkiye'den karşılandığını söyledi.

Türkiye'de defne yaprağından yıllık ortalama 30 bin ton verim elde edildiğini, bunun 2 bin 500 tonunun Kadirli ile Sumbas ilçelerinden toplandığını ifade eden Erol, şöyle devam etti:

"Defne yaprağı, bölge müdürlüğümüze bağlı olarak Değirmendere, Koçlu, Tahta, Yeşilyayla, Yoğunoluk ve Kösepınarı köylerindeki 500 haneye ekmek kapısı olmaktadır. Bu tür ürünler genellikle yurt dışına ihraç edilmektedir. Yıllık 2 bin 500 ton civarında üretim yapılan defne yaprağı hasadından köylülere 2 milyon lira gelir sağlanıyor. Ülkemiz ekonomisine döviz olarak katkı sağlamakta. Orman köylümüze bu tür gelirlerin sağlanması konusunda yardımcı oluyoruz."

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 15:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48