Değişen devlet nişanı ilk Norveç kralına

Her üç nişandan da T.C. yazısı kaldırıldı. Devlet Nişanı’ndan ise T.C. yazısının yanı sıra Atatürk silueti de çıktı. Değişen devlet nişanının ilki Norveç kralına verildi

Değişen devlet nişanı ilk Norveç kralına

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Devlet nişanları ve verilme usullerini yeniden düzenleyen, 2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanunu’nun 13. Maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 28 Ekim 2013 tarihinde kararlaştırılan yönetmelik, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.

Her üç nişandan da T.C. yazısı  kaldırıldı. Devlet Nişanı’ndan ise T.C. yazısının  yanı sıra Atatürk silueti de çıktı. Liyakat  nişanında, kompozisyon ay yıldızın  merkezinde Cumhurbaşkanlığı armasının  ortasında bulunan 16 kollu güneşin  yerleştirilmesi ile tamamlandı.

Şekli  Cumhurbaşkanlığı Armasında bulunan on altı  kollu güneşin aynısı oldu. Nişanların ebatları  da büyüdü. Önceden altın olarak hazırlanan  Devlet Nişanı artık altın ve gümüş olarak  hazırlanacak. Uzun kenarı ve çapı 8 cm olan bu nişan artık 8,90 cm ebatlarında olacak.

Önceden Atatürk silueti bulunan kompozisyon merkezinde altı köşe göbek içinde ay yıldız motifli (Ay yıldız 18 ayar yeşil altın) zeminde kırmızı, ay yıldızda beyaz mine, etrafında altı adet hilal üzeri kalem uygulamalı, hilallerin ortasından dışarı doğru şimşek kollar beyaz ve kırmızı mine uygulamalı, kolların uçlarında yine altı adet yıldız beyaz ve kırmızı mine uygulaması olacak. Yıldızlarda 18 ayar yeşil altın kullanılacak.

Cumhurbaşkanı Gül, resmi davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Norveç Kralı 5. Harald’a yeni dizaynlı “Devlet Nişanı”, Kral 5. Harald da Gül’e “Aziz Olaf Nişanı” sundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 09:41
banner53
YORUM EKLE

banner39