banner15

Demirtaş, Barzani'den 'süreç' için yardım istedi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erbil'de görüştüğü IKBY Başkanı Mesud Barzani'den Türkiye'deki barış sürecinin yeniden başlatılması için destek istedi

Demirtaş, Barzani'den 'süreç' için yardım istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Çarşamba günü Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi.

Erbil'den yayın yapan ve Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'ın haberine göre Demirtaş, Türkiye'de barış sürecinin yeniden başlatılması için Barzani'den destek istedi. Barzani'nin ise bu konuda üstüne düşen rolü oynamaya hazır olduğunu belirttiği kaydedildi.

'BARZANİ'NİN, BİR ABİ OLARAK DİYALOĞU DESTEKLEMESİNİ BEKLİYORUZ'

Mesut Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada, Demirtaş'ın "Başkan Barzani'nin barış sürecinin yeniden başlaması için ciddi çaba sarfederek, bir abi olarak taraflar arasındaki diyaloğu desteklemesini bekliyoruz. Çünkü sizin göstereceğini rol önemli bir etki yaratacaktır. Diyaloğun başarılı olması için herkese sorumluluk düşer. Kürt gençleri savaş cephelerinde Kürdistan topraklarını koruyor. Ancak maalesef Kürt medyası kardeşliğe, siyasi partiler arasındaki iş birliğe hizmet etmiyor, üstelik liderleri azarlıyor. Halk da bu dilden sıkılmış durumda. Bu yüzden siyasi partiler ilk adımda medya dilini değiştirerek kardeşliğe ve diyalog yolunda hizmete yönlendirilmeli. Medya şimdi sorunun bir parçası haline gelmiş durumda" dediği belirtildi. Öte yandan, Erbil'de bulunan HDP heyetinin bugün önce Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Genel merkezi ve Irak Bölgesel Kürt yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'yi ziyaret edeceği belirtildi.

Görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Demirtaş da Kürt halkının, içinde yaşadığı ülkelerin elinde son 100 yılda büyük acılar çektiğini, ancak tüm suçun düşmanlara atılamayacağını, özeleştiri de yapılması gerektiğini belirterek, Kuzey Irak, İran, Suriye ve Türkiye'deki Kürtler arasında yeterli birlik sağlanamadığından şikayet etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 16:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet selim polat
mehmet selim polat - 3 yıl Önce

Neden Halk Partisi degilde,Halklarin Partisidir?.Neden Tekil degilde Cogul kullanilmis.Bir cok halka hitap ederek,istedigi veya zit dusen Halki Diskalifiye etmek icin mi?.

banner39

banner36

banner37

banner35