banner15

Demirtaş: Öcalan'la görüştük, itidal telkin etti

Diyarbakır'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Demirtaş, Öcalan'la dün gece iletişim kurduklarını, kendisinin de tüm taraflara diyalog telkin ettiğini belirterek şiddetin son bulması çağrısı yaptı

Demirtaş: Öcalan'la görüştük, itidal telkin etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kobani için sokak gösterilerinin düzenlemesi çağrısını yapan HDP ile DBP ve DTK Diyarbakır'da gelinen noktayla ilgili açıklama yaptı. Toplantıda konuşan HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, şu an yaşanan olayların daha önce yaşanan olaylarla bağlantılı olduğunu savundu.

Demirtaş, "Dün gece itibarıyla sayın Öcalan ile kısa bir mesaj bağlantısı kurma imkanı doğdu. Kendisinin de katliam ve büyük provokasyon tehlikesine karşı diyalog ve müzakereyi hızlandırma yöntemini bütün taraflara telkin, tavsiye, önerdiğini belirtmek istiyoruz" diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Şiddet kullanın çağrısı yapmadık. Kobani'ye miting ve yürüyüşle sahip çıkalım. Yakma, yıkma, silah ve öldürme olmasın. Şiddet yöntemlerini önermiyoruz. Bu çağrımıza herkesin uymasını rica ediyoruz" dedi

Türkiye'nin Suriye'de ayrımcı politikalar izlediğini ileri süren Demirtaş, daha önce bu konuda hükümeti uyardıklarını, oradaki politikanın Türkiye'de kırılmalara neden olacağını aktardıklarını ifade etti.

Demirtaş, sokak gösterilerinin başlaması için yaptığı çağrılarla ilgili olarak da "Biz asla şiddet kullanın çağrısı yapmadı. Şiddet gösterileri çok sonradan başladı. Olaylarda provokasyonlar var" dedi.

Demirtaş'ın açıklamalarından satırbaşları:

Ülkenin Cumhurbaşkanı sınırda yaptığı konuşmada "Kobani düştü, düşecek" diyor. Ülkenin başbakanı ise "Kobani'nin düşmesini istemeyiz" diyor. Biz Cumhurbaşkanının "Kobani'nin düşmesini istemeyiz" demesini bekliyorduk.

"ŞİDDET EYLEMLERİ DURMALI"

Bu saatten itibaren, bu kaosta doğru yolu bulmak istiyorsak el ele vermek zorundayız. Kürt bu ülkenin düşmanı değil, Alevi bu ülkenin düşmanı değildir.

Halkımız Kobani'yle dayanışmasına devam etmelidir; ama asla şiddet yöntemine başvurmamalıdır. Hiçbir yerde şiddet uygulanmamalı.

Arkadaşlarımız, bu sabah Sayın Yalçın Akdoğan'la bir görüşme gerçekleştirdiler. Biz diyalogla her şeyin çözüleceğine inanıyoruz.

Şiddet bu saatten sonra durmalıdır. Çok ciddi bir katliam tehlikesi ortaya çıkmıştır.

Arkadaşlarımız bu hassasiyeti mutlaka dikkate almalıdır.

ÖCALAN'LA İLETİŞİM KURULDU

Sayın Öcalan'la da kısa bir mesaj, iletişim kurma imkanı bulduk. Kendisinin de büyük bir provokasyon uyarısında bulunduğunu belirtmek istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 13:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35