Demirtaş'tan Dersim çıkışı: Alayınız suçlu

Selahattin Demirtaş, Dersim konusuda, "Birbirinizi suçlamanıza gerek yok. Hepiniz Dersim'in sorumlususunuz. Topu birbirine atmanıza gerek yok. Alayınız suçlusunuz." dedi

Demirtaş'tan Dersim çıkışı: Alayınız suçlu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Dersim konusunda herkesin suçu birbirine attığını savunarak herkesin suçlu olduğunu savundu.

İşte Demirtaş’ın konuşmasından satır başları: Arşivleri açmanız lazım. Dersim ismini iade etmeniz lazım. Evlatlık verilen Dersimlileri açıklamanız lazım. Dersim'in Munzur vadisiyle ortadan kaldırmak istediğiniz tarihini, HES'lere barajlara dur demek lazım.

Ucuz bir siyasi rant için, Dersim’in tarihindeki en büyük katliamı ucuz malzeme olarak kullanıyor. Zannediyor ki Dersimliler sayın başbakanı alkışlıyorlar diye düşünüyorlar herhalde. İnanılmaz bir gaddarlık vandallık örneği. Acıyla dalga geçme örneğidir.

Bakın o dönemin üç tane gazete manşeti. Üçünün de bugün siyasi partilerde temsilcileri var. O dönem hepsi aynı partinin içinde çalışıyorlardı.

Birbirinizi suçlamanıza gerek yok. Hepiniz Dersim'in sorumlususunuz. Topu birbirine atmanıza gerek yok. Alayınız suçlusunuz. Devlet olarak parti olarak hepiniz özür dileyeceksiniz ayrı ayrı.

İşte Dersim özrü kendi aralarında bu kadar samimiyetsiz tartışma şeklinde yürüyor. Bizler bu ülkenin eşit yurttaşlarıysak, mezhebimiz inancımız yaşam tarzımız devleti ilgilendirmez. Biz devlete eşit ortaklar olarak birlikte yöneteceksek bu devletin hepimize eşit hizmet sunması döneminde hiçbir çözüm yoktur.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 13:16
banner53
YORUM EKLE

banner39