banner39

Demirtaş'tan yine sokak çağrısı

Diyarbakır'a inceleme yapmaya giden HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, partilileri sokağa çağırdı

Güncel 27.10.2016, 15:56 27.10.2016, 16:27
Demirtaş'tan yine sokak çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne gitti. Demirtaş belediyedeki incelemelerinin ardından açıklama yaparak partililerin sokağa çıkmaları çağrısında bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da belediyenin tek bir kuruşunun dağa, bayıra PKK’ya gittiğini ispatlayın, değil Kışanak ve Anlı bizde istifa edeceğiz.

81 İLE EYLEM ÇAĞRISI

Demirtaş, Kışanak ve Anlı gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne gitti. Daha sonra açıklama yapan Demirtaş, "Herkes, altını çizerek söylüyorum; barışçıl ve demokratik eylem ve protesto hakkını 81 ilde kullanmalıdır" dedi.

‘PARTİLİLERİMİZ SOKAKTA OLMALIDIR’

"Bütün parti teşkilatlarına çağrımızdır. OHAL yasalarını gerekçe gösterebilirler, OHAL’i devlete karşı ilan etmemişler miydi? Darbecilere karşı ilan etmemiş miydi? Burada darbeci yok, halk var halk… OHAL yasaları halka karşı kullanılamaz. Belediye başkanına, milletvekiline karşı kullanılamaz. Yasa dışı davranıyorlar, OHAL kanunlarında bu yoktur. O nedenle herkes her yer de altını çizerek söylüyorum; barışçıl ve demokratik eylem ve protesto hakkını 81 ilde kullanmalıdır. Her yerde partililerimiz sokakta olmalıdır. Bu konuda tereddüt etmeyelim. Ortada hukuksuzluk var. Buna asla boyun eğemeyiz. Diyarbakır Valiliği’de burada bulunan parkı açsın halk burada eylemlerini yapsın. OHAL’i sivil yurttaşa karşı uygulayamazsınız. Halkın meşru hakkına saygı gösterin. 15 temmuz’da sokağa çıkmak nasıl mesşru ise bugün bizim yaptığımız da o kadar Meşrudur. Sokakta olacağız, geri adım atmayacağız." 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?