banner15

'Demokrasi' diyen ülkeler Halep'e ses çıkarmıyor

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Halep'teki insani trajediye sessiz kalan Batılı ülkeleri eleştirdi.

'Demokrasi' diyen ülkeler Halep'e ses çıkarmıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Halep'te çocukların, kadınların katledildiğini belirterek, "Çocuklar, kadınlar yakılıyor, işkence çekiyorlar. Ama dünya suskun. 'Demokrasi' diyen bir kuş öldüğünde, o kuşun neden öldüğünü araştıran ve onun hesabını soran ülkeler ses çıkarmıyor. Çocuklar ölüyor, çocuklar katlediliyor o 'Demokrasi' diyen ülkelerin sesi çıkmıyor" dedi.

Mersin Limanı'nın kapasitesinin genişletilmesinin bir anlamda kentin gelişmesi, kalkınması demek olduğunu ifade eden Elvan, "Türkiye'nin gelişmesine, kalkınmasına katkı sağlamak demektir. Bu açıdan ben çok önemsiyorum. Yüzde 44'lük bir kapasite artırımı söz konusu. Mersin'in ve Türkiye'nin ticaretinde Mersin Uluslararası Limanı'nın önemli bir yeri var." diye konuştu.

Bakan Elvan, Mersin denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birinin Mersin Limanı olduğunu vurgulayarak, limanın sadece Türkiye için değil bölge için de son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Elvan, limanın Orta Doğu, Kafkaslar, Avrupa'nın önemli transfer merkezleri arasında yer aldığını aktararak, şu değerlendirmede bulundu:

"Bizim 2023 hedefimiz Mersin Limanımız, Mersinimiz ve Akdeniz Bölgesi için 7.5 milyon TEU'luk konteyner. Şu anda MIP fiili olarak 1.5 milyonluk yılda konteyner kapasitesine ulaştı. Elbette 1.8 milyonluk bir kapasitesi var ama uygulamada 1.5 milyonu realize eden bir duruma geldi. 2035 yılındaki hedefimiz 14 milyon TEU'luk konteyner. İşte bu hedefi gerçekleştirmek için hem bu limanımızı güçlendireceğiz hem de bu limanımıza kardeş bir liman da getireceğiz. Kardeş bir limanın yapılmasını sağlayacağız. 1.8 milyon TEU'luk konteyner kapasitesine sahip olan bu limanın 2.6 milyon TEU'luk konteyner kapasitesine ulaşması elbette bizim için yeterli değil. 2023 hedefinin 7.5 milyon olduğunu ifade ettim. Bu hedefi yakalamamız gerekiyor. Mevcut tesisin ilave genişlemesi bile bizim hedefimizi karşılamayacak. Onun için burada bizim bir başka hedefimiz de kardeş bir limanı Mersin'e kazandırmak olacak. İnşallah önümüzdeki yıllarda da bunun adımlarını birlikte atacağız. Şu anda 1/1000 imar plan çalışmaları devam ediyor. Burada 170 milyon dolarlık ilave yatırım gerçekleştirildi, yetkililere teşekkür ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 19:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48