banner39

Denetimli serbestlikte 'akran eğitimi' hayata geçiyor

Ankara Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce hayata geçirilecek proje ile denetimli serbestlik hükümlüleri, ortak özelliklere sahip, aynı sorunları yaşayan kişilerle bir araya gelerek, tecrübe paylaşımında bulunacak.

Güncel 08.02.2018, 20:52 08.02.2018, 20:52
Denetimli serbestlikte 'akran eğitimi' hayata geçiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adalet Bakanlığı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce, denetimli serbestlik altındaki yükümlülerin rehabilitasyonu ve topluma uyumunu hedefleyen "Denetimli Serbestlikte Akran Pro-Sosyal Modelleme Erasmus+KA 204 Projesi" tanıtıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Portekiz Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Portekiz Innovative Prisons Systems Firması ile Romanya Europan Strategies Consulting Firması işbirliğinde yapılan "Denetimli Serbestlikte Akran Pro-Sosyal Modelleme Erasmus+KA 204 Projesi"nin tanıtımı, Ulucanlar Eski Cezaevi Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

"BAŞARILI OLDUĞU TAKDİRDE YAYGINLAŞMASI HEDEFLENMEKTEDİR"

Toplantıda konuşan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Çiftçi, denetimli serbestlik altında bulunan her hükümlü ile bireysel rehberlik görüşmesi yapıldığına dikkati çekerek, görüşmelerin amacının suça yönlendiren sebepleri bularak, gerekli müdahalelerin gerçekleştirilmesini sağlamak olduğunu söyledi.

"Herkes tarafından kabul gören şekliyle suç ve cezanın genel amacı öncelikli olarak toplumun tüm kesimlerini suçlardan korumak, suç işleyen bireyi iyileştirmek, işlediği suçtan pişman olmasını sağlayarak, bireyin yeniden suç işlemesini önlemektir." ifadesini kullanan Çiftçi, Genel Müdürlüğün bu kapsamda yoğun çalışma yürüttüğünü dile getirdi.

Çiftçi, proje ile denetimli serbestlik hükümlülerinin ortak özelliklere sahip, aynı sorunları yaşayan kişilerle bir araya gelerek, tecrübe paylaşımında bulunmasının hedeflendiğini, bunu akran eğitim modelleriyle yapacaklarını belirterek, "Proje ile günümüz yetişkin eğitiminde sıkça kullanılan akran eğitim modellerinin denetimli serbestliğe uyarlanması, uygunluğunun test edilmesi ve başarılı olduğunu takdirde yaygınlaşması hedeflenmektedir." dedi.

AKRAN EĞİTİMİ DENETİMLİ SERBESTLİKTE

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Aytekin Cenikli de akran eğitiminin, aynı sıkıntıları, sorunları ve duyguları paylaşan, aynı yaş, eğitim ve ihtiyaca sahip gruplarda, grup içerisinden seçilen olumlu bir modelin diğer grup üyelerine eğitim vermesi olarak ifade edildiğini söyleyerek, bu modelin denetim serbestlik altındaki hükümlülere verileceğini vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?