banner15

Deniz Baykal, Ahmet Türk için Mardin'de...

Deniz Baykal, tutuklanma talebi mahkemeye sevkedilen görevden alınan Ahmet Türk için Mardin'e geldi. Baykal, Mardin cumhuriyet başsavcısıyla görüştükten sonra Ahmet Türk'ün evine geçerek, açıklamalarda bulundu

Deniz Baykal, Ahmet Türk için Mardin'de...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, görevden uzaklaştırıldıktan sonra gözaltına alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Ahmet Türk’ün eşi Mülkiye Türk’ü Mardin’de evinde ziyaret etti.

CHP’li Baykal, 12 Eylül askeri darbesinin ardından 36 yıl sonra bir başka acı nedeniyle Ahmet Türk ile yeniden bir araya geleceğini belirterek, "Ahmet beyin çıkmasından sonraki desteği ve katkısıyla yeni bir anlayışla Türkiye’de silahı, şiddeti ve terörü ortadan kaldırırız" dedi.

Ankara’dan uçak ile Mardin’e gelen Deniz Baykal, CHP Mardin İl Başkanı Mahmut Duyan ve il yöneticileri tarafından karşılandı. Daha sonra Ahmet Türk’ün merkezdeki evine giden Baykal ve beraberindekileri Ahmet Türk’ün eşi Mülkiye Türk karşıladı. Türk kahvesi ikram edilen CHP’li Baykal, daha önce aynı parti ve aynı parlamento çatısı altında görev yaptığı Ahmet Türk ile 36 yıl sonra yeniden bir araya geleceğini belirterek şöyle dedi:

"12 Eylül’de yaşadıklarını, maruz kaldıklarını ben de üzüntüyle izlemiştim. Kasrı Kanco’ya gelmiştik, orada ziyaret etmiştik Ahmet Bey’i. 12 Eylül’den sonra gözaltına alındı, büyük acılar yaşadı. O günleri Ankara’da beraber hatırladık, değerlendirdik. Artık o olayları yaşanmayacağı bir ülke özlemimizi birbirimize ifade ettik. Aradan, 12 Eylül’den bu yana 36 yıl geçti. Şimdi tekrar maalesef belli olaylar devam ediyor. İnşallah o günler gene geçecek. İnşallah hep birlikte güzel günleri birlikte yaşayacağız. Bu acı, bu kötü günler geride kalacak. Ahmet Bey’i yıllardır bilirim. Şiddetin, terörün dışında bir siyaset arayışı içerisinde oldu. Rahmetli Şerafettin Elçi de şiddetin dışındaki bir siyaseti temel almıştı bunu biliyorum. Beraber hükümetlerde bulunduk, arkadaşlık yaptık. Ahmet Bey’le aynı parlamentoda, aynı parti çatısı altında yaşadık. Ortada bir arkadaşlık bir dostluk var. Birlikte yaşadığımız bir siyaset dönemi var iyisiyle, kötüsüyle. O duygularla Şerafettin Elçi’nin taziye ziyaretine gitmiştim. Çünkü niye? O şiddetin, terörün karşısında bir insandı. Ahmet Bey’i de biliyorum, gerçek duygusunun. tercihinin o olduğunu biliyorum."

’ŞİDDET VE TERÖR ANLAYIŞI ORTADAN KALKMALI’

Terör, şiddet ve silaha karşı daha temel çözümlerin olduğunu Ahmet Türk’ün serbest kalmasıyla vereceği destekle silah, şiddet ve terör anlayışının ortadan kaldırılabileceğini ifade eden Baykal, şöyle konuştu:

"Tabii daha temel çözümlere ihtiyaç var. Onu da biran önce Ahmet beyin de çıktığından sonraki desteği ve katkısıyla yeni bir anlayışla Türkiye’de terörü, silahı ortadan kaldırırız. Yani buna şiddetle ihtiyaç var. Bölgede yaşayan insanların ihtiyacı var, ülkenin ihtiyacı var, artık yeter yani. Ahmet Bey’e de, bana da, bu ülkenin evlatlarına büyük görevler düşüyor."

ALTAN TAN DA GELDİ

Ahmet Türk’ün eşi Mülkiye Türk de Deniz Baykal’a ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Görüşme devam edenken HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da Ahmet Türk’ün evine gelerek Deniz Baykal ile bir araya geldi. Kısa süren görüşmeden sonra Baykal ve beraberindekiler Mardin Adliyesi’ne geçti. Mardin Adliyesinde Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştüğü belirtilen Baykal ve beraberindekiler daha sonra Mardin Valiliğine geçti.

AHMET TÜRK KİMDİR?

Ahmet Türk, 2 Temmuz 1942'de Mardin'de dünyaya geldi. Köken olarak Bizol aşiretine mensup. Aşiret sonradan aşireti simgeleyen Kasrı Kanco malikanesinden hareketle Kanco adıyla da anılıyor. Soyadı kanunu çıktığında Kanco aşiretinin reisi ve Ahmet Türk'ün babası Hacı Sinan, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılık göstergesi olarak Türk soyadını aldı. Ahmet Türk, Hacı Sinan Türk’ün ikinci eşinden 1942 yılında doğdu.

Aşiret reisi ve Ahmet Türk'ün anne tarafından dedesi de İkinci Abdülhamid döneminde oluşturulan Hamidiye alaylarında yer almıştı. Ahmet Türk, dedesinin kimliğini, aşiretini ve malikanesi Kasrı Kanco'yu,  Milliyet gazetesinde 6 Mayıs 2013 yılında yayınlanan röportajında şu şekilde anlatıyordu: 

"Kasrı Kanco, annemin babasının inşa ettiği bir ev. Daha önce bir tepe üzerinde bir bina inşa etmiş, o depremde yıkılınca zemini daha güçlü bir yerde bu kasrı yapmış. Dedem Yezidi kökenliydi, ama Müslümanlığı kabul etmiş. Dedem Dınna aşiretinin lideri, geçmişte Derik kaymakamlığı yapmış, İbrahim Paşa’yla birlikte Hamidiye Alayları oluşumunda yer almış. Kasrı Kanco savunma amaçlı yapılmış. Üzerinde mazgallar var. Buradaki toplumun yaşayış biçimine baktığımızda, dedem gerçekten çok farklı bir yaşam tarzı oluşturmuş. Sultan Abdülhamit’in devrilmesinden sonra Trabzon’a sürülmüş. Yedi yıl cezaevinde kalmış, döndükten kısa süre sonra da vefat etmiş. Tam o dönemin feodal yapısında olan bir insan."

AHMET TÜRK'ÜN AKTİF POLİTİK HAYATI

1954 yılında babasını kaybeden Ahmet Türk’ün aktif politik hayatı, milletvekili ağabeyi Abdürrahim Türk’ün öldürülmesi ile başladı. İlk defa milletvekilliğine 1973 yılında Demokratik Parti’den Mardin milletvekilli olarak seçilen Ahmet Türk daha sonra CHP'ye geçti. 

Halepçe Katliamı sonrası düzenlenen Paris’teki Kürt konferansına katıldığı gerekçesiyle 1989 yılında milletvekili bulunduğu SHP’den ihraç edilen Ahmet Türk, 1990'da HEP'nin kurucu üyesi oldu.

Bu partinin kapatılması sonrasında, etnik siyaset çizgisine, DTP’yle yeni bir boyut kazandıran Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ile birlikte partinin genel başkanlığına seçildi. 2007 yılında Mardin'den bağımsız vekil seçilen Ahmet Türk, daha sonraki etnik siyaset yapan partiler HADEP ve DEHAP yönetiminde de aktif roller üstlendi. Ahmet Türk, PKK elebaşı Abdullah Öcalan’la da Bekaa'da ya da Şam'da zaman zaman görüşmelerde bulundu

Ahmet Türk, bir süre önce Hasan Cemal’e verdiği röportajda, etnik partilerden şöyle bahsemişti: “Bugüne kadar kurduğumuz bütün partilerde, inandırıcılık eksiği vardı. Parti içi hukuk, parti içi demokrasi açısından olumlu bir şey söylemek güçtü. Bu yüzden Türk aydınlarına da güven veremedik. Çünkü ipler perde arkasında başkalarının elinde diye düşünülürdü. Bu nedenle muhataplarımız tarafından pek ciddiye alınmazdık. Şimdi yeni bir anlayış geliştirmek zorundayız. Vesayetle, vekâletle siyaset üretemeyiz artık.”

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri'nde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Türk hakkında Ocak 2016'da Ahmet Türk hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına 'muhalefet’ gerekçesiyle yedi yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ahmet Türk, 17 Kasım 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı, 21 Kasım 2016'da da gözaltına alınmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 14:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48