Deprem şehrin mimarisini değiştirdi | FOTO

12 Kasım 1999'da meydana gelen depremde büyük yıkımın yaşandığı kentin çehresi, alçak katlı binalar ile çelik konstrüksiyondan inşa edilen minare ve iş yerleriyle değişti

Güncel 12.11.2017, 13:31 12.11.2017, 13:31
Deprem şehrin mimarisini değiştirdi | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

1999 Marmara Depremi'nden yaklaşık 3 ay sonra yeni bir depremle sarsılan Düzce'nin kent mimarisi, aradan geçen zaman içerisinde yeni bir çehreye büründü.

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan ve 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de herkesi uykuda yakalayan 7,4 büyüklüğündeki deprem, Kocaeli'nin yanı sıra Sakarya, Yalova, İstanbul ve Düzce'yi etkiledi. Gece 45 saniye süren depremin ardından gün doğumuyla yüzyılın felaketinin yıkıcı etkisi ortaya çıktı.

Yaklaşık 3 ay sonra meydana gelen ve merkezi Düzce'nin Kaynaşlı ilçesi olan 12 Kasım 1999'daki deprem sonucu ise yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Kentteki 30 bina tamamen yıkılırken, yüzlerce bina hasar aldı, göçler sonucu nüfus 168 binden 65 bine düştü.

KENTİN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

Deprem sonrasında yeni yönetmeliklere uygun şekilde başlatılan imar çalışmalarında, kentin mimari çehresinde belirgin değişimler de yaşandı.

Çok sayıda binanın yıkıldığı veya ağır hasar aldığı kentte, 28 cami tamamen, 60 caminin ise minaresi yıkıldı. Her iki depremin üzerinden geçen 18 yılda bazı camiler onarıldı, yeni yapılan camilerin mimarilerinde de değişikliğe gidildi.

Konutlardaki değişim kendini alçak katlı evlerin inşa edilmesi şeklinde gösterirken, daha küçük ve modern görünüşlü, kişi kapasitesi yüksek camiler hizmete açıldı.

Çelik konstrüksiyon yapılar ise iş yerleri ve cami minarelerinin inşasında tercih edilen yapı malzemelerinin başında geldi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?