Dershanecilerden tam sayfa ilanlı protesto

MEB'de hazırlandığı belirtilen dershaneler taslaığına tepki gösteren dershaneciler, ulusal gazetelere tam sayfa ilan vererek, MEB'i protesto etti

Dershanecilerden tam sayfa ilanlı protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığındaki bir heyet tarafından hazırlanan dershanelerin ve etüt merkezlerinin kapatılmasına yönelik yasa taslağına özel dershane sektör temsilcileri ulusal gazetelerde tam sayfa ilan vererek tepki gösterdi.

Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR), Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (töder), Güven Dershena Sahipleri Derneği (GÜVEN-DER) ve Özel Öğretim Derneği'nin (ÖZDER) imzasıyla yayımlanan ilanda "Toplumun önemli kesimini ilgilendiren, ulusal ve evrensel hukuk ilkelerine aykırı bulunan, girişim özgürlüğünü, öğrenme ve öğretme hakkını, anayasal bir dizi haklarımızı yok sayan, dershaneleri sistem dışına çıkarma-ortadan kaldırma çabalarına karşı çıkmak en temel hakkımızdır" dendi.

İlanda şu sorular yer aldı:

Neden Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sistemini iyileştirmek yerine kendi kurumları özel dershaneleri dışlamak istemektedir?

Devlet iyileştiremediği sistemi içince özel ders alma gücü olana ayrıcalık tanımış, yoksul çocukların elinden dershane fırsatını almış olmayacak mıdır?

Atama bekleyen 120-200 bin  öğretmeni atayamazken dershane sektörünün istihdam ettiği 100 bin çalışan için hangi istihdam olanağı yaratacaktır?

Mevcut özel okulların yüzde 60 kapasiteyle çalıştığı ortadayken dershanelerin okula dönüşümünü tek alternatif olarak sunmak ve kapanmalarına yol açmakla ne elde edecektir?

Dernekler Milli Eğitim Bakanlığını'nın özel dershane sektör temsilcileri ile ortak çözüm üretmesini istediklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 13:37
banner53
YORUM EKLE

banner39