banner39

'Dershaneler' konusunda polemik büyüyor

Zaman Gazetesi, dün manşetten verdiği haberi MEB tarafından yalanlanmasına rağmen iddialarında ısrar ediyor. Fethullah Gülen ise dershane konusunda hacet namazı çağrısı yaptı

Güncel 15.11.2013, 11:40 15.11.2013, 13:50
'Dershaneler' konusunda polemik büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hükümetin ortaöğretim kurumları ve üniversiteye hazırlık eğitimi veren dershaneleri kapatma konusunda attığı adım üzerine Fethullah Gülen'in önderlik ettiği ve cemaat olarak bilinen oluşumun sert tepkisine neden oldu.

Cemaate yakınlığı ile bilinen Zaman Gazetesi'nde dün "Eğitime büyük darbe" başlığı ile ve manşetten verilen haberde Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir yasa tasarısı hazırladığı iddia edildi ve tasarıdan bazı maddelere yer verildi.

Zaman'da yer alan habere göre dershanelere para cezası verilecek, çeşitli yaptırımlar uygulanacak ve sıkıyönetim uygulamaları getirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aynı gün içerisinde bir yasa tasarısı olduğunu kabul etti fakat gazetedeki haberde yer alan iddiaların yalan olduğunu açıkladı.

MEB'den yapılan açıklamada "Dershanelere para cezası uygulamak, sıkı yönetim uygulamaları, maddi yaptırım getirmek gibi alenen yalan ve ilgili kamuoyunu kışkırtıcı ifadeler taslak metinde kesinlikle bulunmamaktadır. Bakanlığımız, dershanelerin özel okullara dönüşmesini kolaylaştıracak bir yasa önerisi hazırlığı içerisindedir. Ancak bu hazırlıklar esnasında en çok riayet edilen husus, başta dershane çalışanları, öğrenciler ve veliler olmak üzere hiç kimsenin mağdur edilmemesi, Türkiye'de özel sektörün eğitim alanında daha etkin biçimde yer alması ve okul dışı alternatif programlar uygulayan kurumlara bağımlılığın ortadan kaldırılmasıdır" denildi.

MEB 'YALAN' DEDİ AMA ZAMAN İDDİALARINDA ISRAR EDİYOR

MEB'in açıklamasına rağmen Zaman Gazetesi'nde bugün çok daha sert bir haber yer aldı. Yine manşetten verilen haberde "Böyle bir yasa darbe döneminde bile uygulanamadı" başlığıyla verilen haberde "Böyle bir teşebbüs 12 Eylül darbesinden sonra da gündeme gelmiş, Kenan Evren yönetiminin çıkardığı dershaneleri kapatan yasayı bir yıl sonra Turgut Özal, yürürlüğe girmeden kaldırmıştı. 28 Şubat'ta da birçok dershaneye üst üste müfettişler gönderilmiş ama kapatma amaçlı kanun hazırlanmamıştı" denildi.

Gazete haberinde MEB'in yalanladığı maddelerin taslakta yer aldığı konusunda ısrar ederek bu düzenlemelerin taslağın 31. Maddesinde yer aldığını iddia etti.

MEB'in yalanladığı halde Zaman'ın doğruluğunda ısrar ettiği düzenleme şöyle:

"(5) Bu kanuna ve uygulanmasına ilişkin yönetmeliklerde gösterilen koşullara uymayan dönüşüm kapsamında kurulan eğitim kurumları ile mevzuata aykırı ya da izinsiz eğitim faaliyeti gösterenler hakkında, diğer mevzuattaki ceza hükümleri saklı kalmak kaydıyla, bu maddede belirtilen cezalar uygulanır.

(6) Bu maddede öngörülen para cezaları, denetleme elemanları tarafından tayin edilir ve 7 gün içinde ödenmesini teminen, ilgiliye ve mahalli mal müdürlüğüne ceza tutanağı verilir. Bu süre içinde ödenmeyen para cezaları, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tahsil olunur.

(7) Bu kanun kapsamındaki eğitim kurumları ile izinsiz ya da mevzuata aykırı eğitim faaliyeti görenlere, denetimi yapan elemanlar veya Bakanlıkça uyarma cezası verilir.

(8) Para cezaları aşağıda belirtilen durumlarda ve miktarlarda eğitim faaliyetini gören kurumun sahibine uygulanır:

a) Uyarma cezasına rağmen, düzeltmenin yapılmaması veya yeni uyarma cezasını gerektiren fiillerin tespiti ile bu kanunda belirtilen veya Bakanlıkça istenilen belgelerin süresi içerisinde verilmemesi veya yanıltıcı bilgi veya belge verilmesi hallerinde beş yüz bin lira para cezası.

b) Yazı, reklam, afiş, broşür ve benzeri araçlarla Bakanlığın veya müşterilerin yanıltılması veya müşteriye taahhüt edilen hizmetin verilmemesi veya eksik verilmesi halinde, özel hükümler saklı kalmak kaydıyla bir milyon lira para cezası.

c) Bakanlıktan izinsiz, özel eğitim kurumunun tümünün veya bir kısmının devredilmesi, kiraya verilmesi, ortaklık statüsünün veya türünün değiştirilmesi halinde bir milyon lira para cezası.

d) Onaylı tarifenin haricinde fiyat uygulanması halinde fazla alınan ücretin 20 katı para cezası.

(9) Para cezaları, ilk cezanın tebliğinden itibaren bir yıl içinde ikinci kez para cezası gerektiren hallerde uygulanmış olan birinci para cezası ile ikinci para cezası toplamına esas teşkil eden tutar kadar verilir."

CUMHURBAŞKANI GÜL DE HÜKÜMETİ DESTEKLEDİ

Erzincan'da basın mensuplarını soruları üzerine konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Gül, bununla ilgili uzun vadeli bir program olduğunu ifade ederek "Okullar varken okullara paralel başka bir eğitimin olması çok hoş değil." dedi.

Bu durumu arz-talep meselesi olarak değerlendiren Gül, dikkatli şekilde bütün eğitimcilerin bununla ilgili konuşup tartışacağını kaydetti. Abdullah Gül, çalışma konusunda bildiği kadarıyla kesinleşmiş bir durumun olmadığını, görüşmelerden sonra TBMM Genel Kurulu'na geleceğini, bütün bunlar dikkate alınarak bir çalışma yapılacağını dile getirdi.

BEKİR BOZDAĞ: ÖZEL OKULA DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ dershaneler konusunda yapmak istediklerinin özel okullara dönüşümün önünü açmak olduğunu söyledi.

Tartışmanın ilk gündeme geldiği günden bu yana geçen sürenin bu konudaki hazırlıklar bakımından bir fırsat olduğunu ifade eden Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:

"Bizim burada yapmak istediğimiz, -dün Milli Eğitim Bakanımızın açıklamalarıyla Türkiye gündemine bir kez daha geldi- dershanelerin dönüşmesinin önünü açmak, dershanelerin, özel okullara dönüşmesi ve bu yönde hizmet vermesidir. Özel okula dönüşünce de bunların desteklenmesi ve bazı öğrencilerin özel okullarda okuması halinde onlara destek sunulması, dershanelerde görev yapan öğretmenlerle alakalı tedbirler alınmasını içeren bir dizi yardımı da barındıran bir adım atıyoruz esasında. Onun için bu bir dönüşüm projesi dersek daha iyi olur."

Türkiye'de dershaneye bütün öğrencilerin gittiğini söylemenin doğru olmayacağını kaydeden Bozdağ, "Dershaneye giden öğrenciler var, gidemeyen öğrenciler var. Şu anda oranları tam bilemiyorum ama üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dershaneye gitmiyor ama bir kısmı da dershaneden destek alıyor. Önümüzdeki süreç içinde bu alanda bir değişim ve dönüşüm yaşanacaktır. Bunu da hükümetimiz açıklamıştır. Bu çerçevede de çalışmalar yürümektedir" dedi.

FETHULLAH GÜLEN'DEN HACET NAMAZI ÇAĞRISI

Fethullah Gülen, dershanelerin kapatılması girişimi konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu.

Sohbetin yayınlandığı Herkul.org sitesinde yapılan açıklamada, Zaman'daki haberleri gördükten sonra çok üzüldüğü ve 'hâcet namazı' çağrısı yaptığı belirtildi.

Gelişme karşısında Fethullah Gülen, "Mümin sarsılabilir ama devrilmez, meseleye öyle bakmak lazım." ifadelerini kullanıp, "Musibetler karşısında dişini sıkıp sabretmeli."dedi.

banner53
Yorumlar (5)
ebu said 8 yıl önce
hoca çok haklı Mısır'da Suriye'de Arakan'da Filipin'de insanlar ölüyor. Kalkıp Hacet namazı kılmalıyız. destekliyorum.
seyhan 8 yıl önce
risale i nuru sadeleştirir seniz böyle tokatlar daha çok yersiniz.
HACI 8 yıl önce
Gelişme karşısında Fethullah Gülen, "Mümin sarsılabilir ama devrilmez, meseleye öyle bakmak lazım." ifadelerini kullanıp, "Musibetler karşısında dişini sıkıp sabretmeli."dedi.Yukardaki cumlede"Mumin" kim.Yani siz Mumin siniz sarsilan sizsiniz,sizi tasvip etmeyenler ne.ALLAH size akil fikir versin.Isi iyice azittiniz,artik insanlar sizden bikti.
Osman Gazibey 8 yıl önce
Bütün İslâmî Cemaatlerin Canına Okunurken, Sizin Temsilciniz Karargâhta Kırmızı Halılar Üstünde Karşılanıyordu !!!!Allah demeyi, İrtica addedenler sizi niçin kırmızı halılarda karşılıyordu ?!?Sizin Islâhınız için bence de Hacet Namazı kılmak lâzım !!!
ebubekir 8 yıl önce
bütün bir mensubu olanları mümin olmamakla suçluyorsun ve kendinide haliş bir mümin öğlem?Milyon insanların içinde sade o dershanelere gidenlere bakın hangi dershaneye gidenlerdaha çok mümin ve dindar vede ihlaslı .vicdan denilen duygunuz kurumamışşa anlarşınız yokşa allahc.c. şize hidayet naşip etşin.
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?