banner39

Devlet heyeti, Öcalan ile görüşüyor

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ensarioğlu, devletin şu an Abdullah Öcalan ile görüşmelerini sürdürdüğünü açıkladı

Güncel 02.12.2015, 12:24 02.12.2015, 13:20
Devlet heyeti, Öcalan ile görüşüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, devlet heyetini Öcalan ile görüşmelerinin sürdüğünü savundu.

BBC'ye konuşan Milletvekili Ensarioğlu, PKK ve HDP'nin Öcalan'ın konumunu sürekli boşa çıkaran eylemlerde bulunduğunu belirterek, devletin ise Öcalan'ın etkinliğini korumaya yönelik politika izlediğini belirtti.

Ensarioğlu, Devletin şu an Çözüm Süreci'nin sürdürülmesi için Öcalan ile görüşmelerini sürdürdüğü, görüşmelerin faydalı geçmesi halinde farklı kesimlerle devam ettirileceğini ifade etti.

Enasiroğlu, görüşmelerin varabileceği nihai bir nokta olup olmadığı konusunda ise, "
Muhakkak. Benzer dünya örneklerinde çatışmaların yeniden başladığı dönemlerde bile devlet gizli görüşebilmiştir ancak. Yani açık görüşmeler gizli görüşme şeklinde devam eder" dedi.

Hükümetin şu anda PKK'dan en büyük beklentisinin ne olduğu sorulan Ensarioğlu, "PKK'nin kesinlikle, Türkiye'deki silahlı varlığına son verdiğini güçlü bir şekilde ifade etmesi lazım. Silah bırakmak veyahut da kendini lağvetmekten bahsetmiyor kimse... Türkiye'deki silahlı varlığına son verme iradesini göstermesi lazım. Ve bu tür örgütlenmeler, hendek kazmalar, öz yönetimler…. Siz öz yönetim ilan edeceksiniz, demokratik özerklik ilan edeceksiniz… Bunlar ilanla olmuyor. Bunun usulü, siyaseten bir proje olarak ortaya koyarsınız, karşılık bulursa, hayat da bulur." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?