banner39

Devlet Öcalan'ın 'eleştirileri'ni HDP'ye iletti

Devlet heyeti ile HDP İmralı heyetinin bir araya geldiği belirtiliyor. İddiaya göre görüşmede devlet heyeti, İmralı heyetine, Öcalan'ın sert eleştirilerle dolu mesajını iletti

Güncel 06.08.2015, 15:13 06.08.2015, 15:32
Devlet Öcalan'ın 'eleştirileri'ni HDP'ye iletti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çözüm Süreci kapsamında İmralı'ya giderek Öcalan ile görüşen HDP heyeti ile devlet arasında kesilen görüşmelerin yeniden başladığı belirtiliyor. Nisan ayından bu yana ilk kez sınırdaki cenaze gerginliği nedeniyle bir araya gelen heyetler arasında Öcalan'ın mesajının da konuşulduğu belirtiliyor.

El Cezire'de yer alana habere göre, müsteşarlık ile HDP heyeti arasında Suruç olayından sonra bir görüşme gerçekleşti. Görüşme YPG saflarında  IŞİD ile savaşırken hayatını kaybeden 13 kişinin cenazelerinin Habur sınır kapısında bekletilmesine ilişkin sorunun çözülmesi amacıyla gerçekleşti. 4 Ağustos Salı akşamı gerçekleşen ve Kamu Güvenliği Müsteşarı Muhammet Dervişoğlu ile HDP'den İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder'in katıldığı görüşmenin büyük bölümünde bu başlık ele alındı.

"SERT ELEŞTİRİLERİ VAR"

Görüşmenin son bölümünde ise sıra çözüm sürecine geldi. HDP heyeti İmralı adasına gitme talebini Kamu Güvenliği Müsteşarı Dervişoğlu'na bir kez daha iletti. Bu talebe bir cevap alınamadı ancak HDP heyeti görüşmeden "Devlet de büyük bir ciddiyetle çözüm sürecinin önemini tartışıyor" izlenimiyle ayrıldı.

Görüşmede HDP'lilere sürece ilişkin toplumsal destek konusunda yapılan bazı araştırmalarda son yaşananlara rağmen sürece ilişkin toplumsal desteğin yüzde 70 oranında olduğu bilgisinin verildiği öğrenildi.

Müsteşar Dervişoğlu ile yapılan görüşmede HDP heyetinin aldığı en dikkat çeken mesaj ise Öcalan'ın değerlendirmeleriyle ilgiliydi. HDP heyetinin "Öcalan ile görüşmeler sürüyor mu?" sorusuna KGM yetkilileri, "evet" cevabını verdi, heyete ayrıca Öcalan'ın sağlık durumunda da bir sorun olmadığı bilgisi iletildi. Devlet yetkilileri Öcalan'ın gelinen son nokta ile ilgili değerlendirmelerini de kısaca HDP heyetine aktardı. Öcalan'ın "Herkese yönelik sert eleştirileri" olduğu, çözüm sürecinde bu noktaya gelinmemesi gerektiğini düşündüğü bu yüzden de "bu gidişatı önleyemeyen herkese eleştiriler" yönelttiği Baluken ve Önder'e aktarıldı.

Habere göre, devlet heyeti ile Öcalan arasındaki son görüşme 'çok yakın bir tarihte' gerçekleşti ve görüşmeler bundan sonra da devam edecek.

DEMİRTAŞ BRÜKSEL'DE

Bu görüşmeden sonra hemen ertesi sabah HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Brüksel'e gitti. Demirtaş'ın bir süredir planlanan Brüksel temasları, o gün yapılması planlanan basın toplantısının gece geç saatlerde iptal edilmesi nedeniyle dikkat çekti. Demirtaş'ın  Brüksel'de KCK yetkilileri, eski DEP milletvekilleri Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal ile biraraya gelmesi bekleniyor.

İHTİYAÇ OLURSA KANDİL'E GİDİLECEK

Tüm bu temasların çözüm süreci açısından nasıl bir anlam ifade ettiği ve bundan sonra atılabilecek adımlar gelecek hafta başında HDP’de değerlendirilecek. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında sivil kayıp verildiği iddialarını araştırmak üzere Kandil’e giden HDP heyetinin getireceği bilgiler ve KCK yetkilileri ile temasları da değerlendirilecek. Al Jazeera’ye bilgi veren kaynaklar bu değerlendirmeler sonrasında ihtiyaç görülmesi halinde HDP’nin İmralı heyetinin de Kandil’e gidebileceğini söyledi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?