banner15

'Devlette çalışan engelli sayısı 10 kat arttı'

Devlet memurluğuna atanacak olan engellilerin atamalarını diğer adaylardan ayırarak özel engelli KPSS getirdiklerini anımsatan Başbakan Yıldırım, 2002 öncesi devlette çalışan engelli sayısı 5 bin iken, 2017 sonunda yani 15 yıl sonra 51 bin 814'e çıktı. 10 kattan fazla artış var." dedi.

'Devlette çalışan engelli sayısı 10 kat arttı'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım, Bornova Spor Salonu'nda düzenlenen Özel Sporcular Federasyonu Cimnastik Şampiyonası'nın açılışında, hükümetin özel çocuklara her zaman pozitif ayrımcılık yaptığını, engellilerin sıkıntılarına çare bulmayı hiç gündemlerinden çıkarmadıklarını, daha fazlasını yapma konusunda da bakanlar, belediye başkanları, federasyonları, dernekleri ve vakıfları seferber ettiklerini söyledi.

"Engelli çalışan sayısı 150 bini aştı"

Devlet memurluğuna atanacak olan engellilerin atamalarını diğer adaylardan ayırarak özel engelli KPSS getirdiklerini anımsatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"2002 öncesi devlette çalışan engelli sayısı 5 bin iken, 2017 sonunda yani 15 yıl sonra 51 bin 814'e çıktı. 10 kattan fazla artış var, buna özel sektördeki engelli çalışanı da kattığımızda sayı 150 bini geçiyor. Kamu ve özel sektörde çalışanların toplam sayısının yüzde 3'ü kadar engelli çalışma mecburiyeti getirdik. Engellilere yönelik istihdam politikası sonucunda sayı, kamuda 50 binin ve özel sektörde 100 binin üzerine çıkmış durumda. Engelli memurlara özel mesai hakkı tanıdık. Bu düzenlemeyle engelli memurlarımıza isteği dışında gece nöbeti, gece vardiyası görevi verilemeyecek, verilmiyor."

Engelli çalışanların korumalı iş yerlerinin oluşturması için düzenleme yaptıklarını, engelli çalışanlar için asgari ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının tamamını vergiden düşürdüklerini ayrıca engelli çalışan iş yerlerini çevre temizlik vergisinden muaf tuttuklarını dile getiren Yıldırım, engelli memurlar için kolay emeklilik imkanı getirdiklerini, sosyal koruma uygulamalarını daha da arttırdıklarını söyledi.

İhtiyaç sahibi, bakıma muhtaç engelliler için evde bakım ödemesi yapmaya başladıklarını, özel rehabilitasyon bakım merkezlerinden yararlanan engelliler için 2 net asgari ücret tutarında ödeme yaptıklarını anlatan Yıldırım, ağır engelli vatandaşların evde bakım desteği olarak asgari ücretin üçte ikisi kadar para ödediklerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 12:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48