banner15

DHKP-C'nin suikast listesi bulundu

DHKP-C’ye yönelik 27 ilde düzenlenen operasyonda 22 ismin yer aldığı bir suikast listesinin ele geçirildiği öğrenildi

DHKP-C'nin suikast listesi bulundu

Terörle Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde DHKP-C terör örgütüne 27 ilde düzenlenen operasyonun detayları ortaya çıkıyor.

Örgütün suikast düzenlemek için bazı tanınmış isimler hakkında istihbarat topladığı tespit edildi. Suikast listesindeki bir isim ise dikkat çekti:

Geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ulaştırma eski Bakanı ve eski emniyet müdürü Necdet Menzir. Örgütün Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışan elemanları vasıtasıyla Menzir'in son adres bilgilerine ulaştığı belirlendi. Örgütün suikast listesindeki diğer isimler şunlar: İçişleri eski Bakanı Sadettin Tantan, MİT eski Müsteşarı Mehmet Eymür ve eşi Janset Eymür, Tansu Çiller'in oğlu Mert Çiller, İşadamı Ali Ağaoğlu, emekli binbaşı Zeki Bingöl, Hayri Kozakçıoğlu ve Mehmet Ağar.

AÇLIK GREVİ İLAÇLARI

Polisin 7 ayrı merkeze yayarak 27 ayrı ilde düzenlediği operasyonda çoğunluğu devlet memuru olan 184 kişi gözaltına alındı. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Malatya ve Erzurum'un merkez olarak belirlendiği operasyonda aralarında doktor, hemşire, öğretmen vergi denetmeni ve SGK memurlarının bulunduğu zanlılar sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Zanlıların çalıştıkları yerlerde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel dokümana el konuldu.

İstanbul'da bir hastanede görevli O.B'nin evinde yüzlerce kutu ilaç bulundu. Korsakoff hastalığı tedavisi ve açlık grevleri sonrasında oluşan rahatsızlıklara yönelik tedavilerde kullanılan ilaçların örgütün suikast ve saldırı timi olarak bilinen Silahlı Propaganda Birliği (SPB)'lere gönderildiği belirlendi. Örgütün sağlık yapılanmasının başındaki kişi olarak bilinen ve önceki hafta düzenlenen operasyonda gözaltına alınan H.A'nın valizi de doktor O.B'nin evinde bulundu. Doktor O.B. ile birlikte gözaltına alınan eşi D.B'nin Atom Enerji Kurumu'nda çalıştığı ve örgüte stratejik bilgiler sağladığı iddia edildi. Doktor O.B'nin muayenehanesinde yapılan aramada DHKP-C'nin Türkiye Sorumlusu M.Y'ye ait reçete ve sevk kağıtları bulundu. Polis tespitlerine göre M.Y. Atina'dan bulunan kamplardaki eğitimin ardından saldırı için Türkiye'ye gelen militanları karşılayan ve eylem yapılacak kişi ve yer listelerini belirleyen kişi.

8 KİŞİNİN ADRESİ İSTENMİŞ

Operasyonun en dikkat çekici ayrıntısına Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışan 2 kişinin gözaltına alınması ile ulaşıldı. Teknik ve fiziki takipte örgüt üst yönetiminin SGK memurlarından 8 kişinin adres ve kimlik bilgilerini istediği belirlendi. Suikast için hazırlanan listede hedefteki kişilerin tüm adres bilgilerinin belirlendiği ve krokilerin çıkarıldığı iddia edildi. Örgütün hedefindeki isimler arasında Ulaştırma eski Bakanı Necdet Menzir'in de olduğu belirlendi. 11 Eylül 2012'den itibaren hastanede tedavi gören ve 3 Şubat 2013'te hayatını kaybeden Menzir'in adres bilgilerinin güncellendiği ve hedefler arasında yer aldığı tespit edildi. Örgütün MİT eski Müsteşarı Meymet Eymür ve eşi Janset Eymür'ü de hedefe aldığı adres bilgilerini Bağcılar SGK'da çalışan örgüt militanı sayesinde buldukları belirlendi.

CD'LERİN KODLARI ÇÖZÜLDÜ

Polis, örgütün memur listesine yaklaşık 1,5 yıl önce Yürüyüş Dergisi'ne yönelik operasyonda ele geçirilen CD'lerin kodlarını çözerek ulaştı. CD içerisinde özel kodlarla yazılmış belgelerde hangi memurun hangi kurumda çalıştığının tek tek yazıldığı belirlendi. Şifreleri çözen polis 604 ismi belirledi. Bu isimlerden 184'ü gözaltına alındı, kalan isimlerin soruşturma kapsamında ifadeye çağrılacağı öğrenildi. Polis, Vergi Dairesi'nde çalışan örgüt sempatizanı vergi denetmenlerinin şirketler hakkında örgüte istihbarat sağladıklarını ileri sürüyor.

Kaynak: Bugün

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2013, 10:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35