banner39

Dikkat kar geliyor ! -HARİTALI

Meteoroloji verilerine göre yurdun büyük kesiminde soğuk havalar etkiliyor. Yer yer kar yağışları görülecek.

Güncel 04.03.2011, 16:06 04.03.2011, 17:53
Dikkat kar geliyor ! -HARİTALI

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye Mart ayının ikinci haftasında yoğun kar, tipi ve fırtınaya tutulacak. İstanbul Boğazı'na kar yağabilir, sıcaklık -2 derece hissedilecek. Fırtınanın hızı 80 kilometreyi geçecek.

Türkiye beyaza bürünecek, yeni haftada pazartesi günü kar yağışı, tipi ve fırtına geliyor. Pazartesi-perşembe günleri arasında Türkiye genelinde yoğun kar, fırtına ve tipi etkili olacak.

Romanya üzerinden Türkiye'ye inecek kuvvetli soğukla birlikte kar pazartesi günü önce Marmara Bölgesi'nde Trakya, Çanakkale, Balıkesir, Bilecik ile Bolu, Batı Karadeniz geneli ve Kütahya boyunca başlayacak.

İstanbul'da pazartesi günü çok kuvvetli poyrazla önce sulu kar bekleniyor, Çatalca ve yüksek tepelerde kar erken başlayabilir. Salı günü kar yağışı Çatalca-Beylikdüzü taraflarında yoğunluğunu artırabilir. İstanbul Boğazı çevresinde de bekleniyor, sıcaklık fırtınayla birlikte salı günü -2 derece hissedilecek. Çarşamba günü de aralıklı kar yağışları devam edecek.

Ankara'da pazar günü yağmur var, pazartesi önce sulu kar başlıyor, akşam saatlerinde yağış kara dönecek. Başkent perşembeye kadar üç gün boyunca beyaza bürünecek, kar ara ara yoğun yağacak.

Perşembe gününden itibaren yağışların batıdan çekilmesiyle sıcaklıklar yavaş yavaş artacak. Yarın ise Türkiye genelinde yağış yok, pazar günü Marmara, Ege ve İç Anadolu ile Antalya'da hafif yağmur şeklinde yağışlar var.

Poyraz pazartesi günü Marmara ve Kuzey Ege boyunca çok kuvvetli esecek, salı günü Ege Denizi ve Batı Karadeniz boyunca fırtınanın hızı 80 kilometreyi geçecek.

Kar yağışı salı günü tüm Marmara, İç Anadolu, Karadeniz'in geneli, Doğu ile Ege'de Muğla, Akdeniz'de Isparta'ya kadar yayılacak. İzmir'de bile sulu kar bekleniyor, dağlarında orta kuvvetli kar yağacak. Çarşamba kar Türkiye genelinde devam edecek.

Akdeniz'de pazartesi-çarşamba arasında çok kuvvetli, çarşamba günü ise şiddetli yağmur bekleniyor, dağlarda ise yoğun kar var.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu; doğusu (İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecik çevreleri) aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, Bursa ve Bilecik'in yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

EGE: Az bulutlu ve açık iç kesimleri parçalı ve çok bulutlu geçecek. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, batısı ile Kırşehir, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Yozgat ve Kayseri çevreleri hafif yağmurlu geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar Zonguldak, Düzce, Bolu ve Karabük çevreleri hafif yağmurlu, iç kesimlerinin yüksekleri karlakarışık yağmurlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur, Artvin çevreleri ile kıyıların yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık zamanla kuzey kesimleri parçalı ve çok bulutlu, Ardahan çevreleri sabah saatlerinde hafif kar yağışlı geçecek. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek. Bölgede eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçecek.Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?