banner39

Dink ailesi yeni talepte bulundu

Dink ailesinin avukatları, soruşturma kapsamında, cinayetin işlendiği dönemde Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü olan Engin Dinç'in ifadesinin alınmasını talep etti

Güncel 18.02.2015, 15:14 18.02.2015, 15:14
Dink ailesi yeni talepte bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, cinayetin işlendiği dönemde Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü olan Engin Dinç'in ifadesinin alınması talep edildi.  

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosuna verilen dilekçede, cinayetle ilgili yürütülen soruşturmada bugüne kadar ifadesi alınan kişiler ve yapılan işlemler anlatıldı.  

Cinayetin işlendiği dönemde Trabzon Emniyet Müdürlüğünde görevli müdür, amir ve polis memurlarının hepsinin ifadesinin alındığını ancak o dönem İstihbarat Şube Müdürü olan Engin Dinç'in ifadesinin henüz alınmadığı kaydedilen dilekçede, ''Bu kapsamda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararında ismi zikredilen ve bugüne değin ifadesi alınmamış olan Engin Dinç'in de ifadesinin alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Engin Dinç’in ifadesinin alınması için gerekli işlemlerin yapılmasını talep etmekteyiz'' denildi.

SORUŞTURMA

Hrant Dink cinayetinde ihmali olduğu iddia edilen, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisi hakkında açılan soruşturmaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce verilen takipsizlik kararı, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 6 Haziran'da kaldırılmıştı.

Heyet, gereğinin yapılması için soruşturma dosyasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edilmesine hükmetmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi savcılarından Yusuf Doğan'a teslim edilen, Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddialarına yönelik dosya ile devam eden soruşturma dosyası, tek soruşturma dosyası olarak birleştirilmişti.  Yusuf Doğan'ın Yargıtay'da görevlendirilmesiyle dosya, aynı bürodaki görevli savcılardan Gökalp Kökçü'ye devredilmişti.

Tek dosyayla soruşturma yürütmeye başlayan savcılık, bu soruşturma kapsamında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, emniyetteki paralel yapı soruşturmasında tutuklu bulunan eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı'nın "şüpheli", cinayet davasının sanığı Ogün Samast'ın ise "tanık" sıfatıyla ifadelerine başvurmuştu.

ÜÇ KİŞİ TUTUKLANDI

İfade veren şüphelilerden Faruk Sarı, sevk edildiği mahkemece adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmıştı. Soruşturma kapsamında ifade veren ve daha sonra haklarında yakalama kararı çıkarılan Muhittin Zenit, Özkan Mumcu ve Ercan Demir ise ''cinayette ihmalleri olduğu" gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?