Dink cinayetinin 'kayıp görüntü'sü 10 kez kopyalanmış

Hrant Dink'in öldürüldüğü dönemde banka şube müdürü olan kişi, banka kamerasındaki görüntüleri 10 ayrı polise verdiklerini, en son orijinal görüntüyü de verdiklerini söyledi

Dink cinayetinin 'kayıp görüntü'sü 10 kez kopyalanmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hrant Dink cinayetinin işlendiği günlerde olay mahallindeki Akbank şubesinin müdürü olan B. İ. görüntülerin bankadan ‘kopyalanmak suretiyle’ alındığını, bu işlemin cinayeti izleyen günlerde sık sık tekrarlandığını, en sonunda polise görüntülerin orijinal halini de verdiğini söyledi.

Al Jazeera’ya konuşan dönemin banka şube müdürü, çok sayıda kişinin gelerek görüntüleri aldığını, en son orijinal görüntüyü de verdiklerini ifade etti.

Cinayet günü Hrant Dink, tetikçi Ogün Samast ve bazı jandarma görevlileri sokaktaki Akbank şubesinin ATM (para çekme makinası) kamerasına takıldı. Cinayet günü bankadan alınan görüntünün ise saat 10.00 ile 12.00 arasındaki bölümünün silinmiş olduğu belirlendi.

“10 KEZ KOPYASINI VERDİM”

Bankanın o dönemdeki müdürü, görüntülerin kopyasının kendisinden tam 10 kez alındığını belirtti. Adının açıklanmasını isteyemeyen banka müdürü, “Ben sadece görüntüleri verdim. Birisi aldı, öteki aldı, öteki aldı. Herkes aldı benden. Tüm polisler geldi teker teker aldı benden” dedi.

Görüntülerin bir bölümünün silindiğini hatırlatmamız üzerine banka müdürü, “Görüntülerin kaybolması… 10 tane polis şeyi varsa, hepsinde var görüntü” diye konuştu.

"SON GELEN POLİSE ORİJİNAL TÜM GÖRÜNTÜLERİ VERDİM"

Cinayet günü ve daha sonraki günlerde polislerin gelerek sürekli görüntü istemeleri üzerine son gelen polise ‘görüntülerin kopyasını değil orjinali ile birlikte tamamını verdim” dedi.

Görüntüleri alan polislerin kendilerini ‘asayiş büro, terör büro ve istihbarat büro polisleri’ olarak tanıttığını ifade etti.

Görüntüleri verirken sadece bir kez tutanak tuttuğunu ifade eden banka müdürü, tutanağın da eski soruşturma savcılığına verildiğini belirtti. Banka müdürünün sözünü ettiği tutanak kayıp. Dava dosyasında da soruşturma dosyasında da bu tutanak yok. Dolayısıyla görüntünün kopyasını alan personelin ismine de ulaşılamadı.

"GÖRÜNTÜYÜ ALAN KİŞİYİ TANIYAMAYABİLİRİM"

Soruşturma kaynakları görüştükleri banka müdürünün ‘görüntüleri alan kişiyi yeniden görürsem tanırım’ dediğini belirttiler.

Banka müdürü ise Al Jazeera'ye konuşurken, olayın ardından uzun zaman geçtiğini bu nedenle de görüntüyü alan polisleri 'görse de tanıyamayabileceğini' söylüyor.

Bu görevlinin tespit edilmesi halinde, görüntünün tamamına ulaşılabilme ihtimali’ üzerinde duruluyor. Ancak şu ana kadar banka müdürüyle yüzleştirilen veya müdüre fotoğrafları gösterilen herhangi bir polis ya da jandarma personeli olmadı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 11:14
banner53
YORUM EKLE

banner39