banner39

Dinleme skandalında 150 polis görevden alındı

Dinleme skandallarıyla ilgili şu an 180 soruşturma devam ediyor. Soruşturmalar kapsamında 150 polis görevden alındı

Güncel 10.04.2014, 11:53 10.04.2014, 13:04
Dinleme skandalında 150 polis görevden alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, dinleme skandallarıyla ilgili şu ana kadar 180 soruşturma bulunduğunu, 150 polisin de görevden alındığını söyledi. Bakan Ala, soruşturmaların şu an farklı alanlarda sürdüğünü belirtti.

Bakan Ala, yasadışı dinleme ve yasa dışı sorgulama ile ilgi olarak şu ana kadar 180'i aşkın soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.

Ankara'da 4 polis müdürünün ifadelerinin alındığı haberlerinin doğru ifadeler olmadığını söyleyen Bakan Ala, "Yanlış bilgiler. Ama buna ilişkin Ankara ve İstanbul'da zaman zaman ifadelere başvuruluyor. Hem müfettişler başvuruyor. Bazen müfettişler görevden uzaklaştırıyor bazen adli makamlar soruşturma yürütüyor. O bakımdan bazen size yanlış bilgiler gelebiliyor. Biliyorsunuz serbest bırakılma bir soruşturmanın devam etmediği anlamına gelmez. Tutuklama da suçlu oldukları anlamına gelmez. Soruşturmanın seyri bakımından bazı bazen görevden uzaklaştırma bazen de tutuklama tedbirleri uygulanabilir. Yargılama tamamlandıktan sonra karar verilir. Bazılarına idari yaptırımlar oluyor. Meslekten uzaklaştırmalar oldu. 180'i aşan soruşturmanın usulsüz dinleme ve usulsüz sorgulama ile ilgili" dedi.

Dinleme skandallarıyla ilgili son olarak Adana'da polise yönelik operasyon düzenlenmişti. Adana'daki operasyonda dün 6 polis tutuklanmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?