banner39

Dinleme soruşturmasında iddianameye 'itiraz' engeli

Aralarında eski polis şefleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün ve Yakup Saygılı’nın da yer aldığı 51 şüpheli hakkında iddianame itirazlar nedeniyle dosya mahkemeler arasında dolaştığından hazırlanamıyor

Güncel 27.10.2014, 11:06 27.10.2014, 11:06
Dinleme soruşturmasında iddianameye 'itiraz' engeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Casusluk ve yasadışı dinleme iddialarının ardından başlatılan soruşturmada, aralarında eski polis şefleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün ve Yakup Saygılı’nın da yer aldığı 51 şüphelinin avukatlarının tahliye talepli başvuruları nedeniyle dosyanın mahkemeler arasında gezdirildiği ve bu yüzden iddianamenin yazılamadığı iddia ediliyor.

Star Gazetesi’nden Helin Şahin’in haberine göre şüpheli avukatlarının her hafta yaptığı itirazların temel amacının davayı açtırmayarak Anayasa Mahkemesi’ne yapılan “hak ihlali” başvurusunun sonuçlanmasını beklemek olduğu öne sürülüyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 51 polis tutuklanmıştı. Aralarında İstanbul Emniyeti eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, Terörle Mücadele şube eski Müdür Yurt Atayün, Mali Şube eski Müdürü Yakup Saygılı ve İstihbarat Şube eski müdürü Erol Demirhan da bulunuyor. Şüphelilerin tutukluluk halleriyle ilgili hemen her hafta itirazda bulunuluyor. İddianamenin yazılması beklenirken, savcı bir türlü dosya üzerinde çalışamıyor. Dosya savcıdan çok mahkemeler arasında dolaşıyor. Tutukluluğa itiraz başvurularını Sulh Ceza Mahkemeleri inceliyor. İstanbul Adliyesi’nde bu süreçte yapılan itirazlara 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. Sulh Ceza Mahkemeleri bakıyor.

İddianamenin yazım aşamasına gelinmediği süreçte savcılık, şu aşamada tanık ifadelerini almaya devam ediyor. Bu taktikle savcının dava açmasına engel olmayı hedeflediği öne sürüldü. Yasaya göre, tutuklu kişilerle ilgili zaten ayda bir kez kanuni zorunluluk olarak mahkeme tarafından tutukluluk hali değerlendiriliyor. Ancak, şüpheli avukatları bu yasal süreci izlemek yerine her hafta tutukluluğa itiraz dilekçesi sunuyor.

İddianamenin tamamlanması ve davanın açılması sürecinin uzatılarak, şüpheli polislerle ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan “Hak ihlali” başvurusunun sonuçlanması için zaman kazanılmaya çalışıldığı öne sürüldü. AYM’den böyle bir karar çıkması halinde yerel mahkemenin tutuklu bulunan polisleri derhal serbest bırakması gündeme gelecek. AYM’ye yapılan başvuruda, şüpheli polisler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmanın “hukuksuz deliller ve iddialarla” yürütüldüğü iddia edildi.

CİHANER ÖRNEĞİ EMSAL

Yasaya göre, adli soruşturmalarda savcılık ve mahkeme dosyanın aslı üzerinden inceleme yapmak zorunda. Tutukluluk haline yapılan itirazlarda UYAP sisteminde dosyanın soruşturma aşamasında olduğundan tamamının yüklü olmadığından mahkeme dosyayı ilgili savcıdan talep eder ve inceler. İncelemesi tamamlandıktan sonra dosyayı savcıya geri gönderir. Savcılık da mevcut dosyanın aslı üzerinden incelemesini yapar ve iddianamesini de bu şekilde yazar.

Hatırlanacağı üzere CHP milletvekili eski savcı İlhan Cihaner’in tutukluluk durumuyla ilgili Yargıtay 11. Ceza Dairesi kopya CD üzerinden inceleyip tahliye yönünde karar verdiği için karar yok sayılmıştı. Kanunlara göre, “Her hangi bir kopya üzerinden soruşturma yürütülemeyeceği ve karar verilemeyeceği” hatırlatılarak, Cihaner hakkında verilen karara itiraz edilmişti. 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?