banner39

Dinleme taleplerini sadece bir hakim geri çevirmiş

IMEI numarası üzerinden istenen telefon dinleme taleplerini Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görev yapan hâkimlerden sadece Erol Tatar’ın geri çevirdiği ortaya çıktı

Güncel 10.01.2015, 10:26 12.01.2015, 17:49
Dinleme taleplerini sadece bir hakim geri çevirmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HSYK'nın telekulak soruşturmasında, 2007-2010 arasında Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından sahte isimler ve IMEI numarası üzerinden istenen telefon dinleme taleplerini Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görev yapan hâkimlerden sadece Erol Tatar’ın geri çevirdiği ortaya çıktı.

Hürriyet'in haberine göre hakim Tatar, polis tarafından istenen telefon dinleme taleplerini, “IMEI numarası ile telefon dinlemesi istenen kişilerin açık kimlik bilgilerinin dosya içinde yer almaması, telefon dinlemesi şüpheli hakkında başkaca bir yöntemi kalmamış ise yapılacağı, telefon dinlemesi dışında başkaca bir yöntem kalmadığının ispatı olmadığı ve haberleşme özgürlüğü” gerekçesi ile reddederek usulsüz dinlemelere geçit vermemiş.

HSYK Başmüfettişi Ali Rıza Karakan’ın yaptığı incelemeler sonunda Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nın telefon dinleme kararlarına, o dönem Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görev yapan hâkimler Kadir Kayan, Rüstem Çiloğlu, Süleyman İnce, Halit Dönmez ve Selahattin Türkeli’nin imza attığı ortaya çıktı. Telefon dinleme taleplerini geri çeviren ise tek isim vardı: Hâkim Erol Tatar. Hâkim Tatar, Bülent Arınç’a suikast gerçekleştirecekleri iddia edilen 3 subayı serbest bırakmış, ardından da tenzili rütbeye uğramış, 2011’de çıkan kararname ile özel yetkileri kaldırılarak asliye ceza hâkimi yapılmıştı. Tatar geçtiğimiz günlerde de emekli oldu ve noterliğe başladı.

Kimi sadece IMEI numarası üzerinden isimsiz, kimi ise sahte isimlerle verilmiş mahkeme kararlarına imza atan 5 hâkimden 3’ü ise bugün Yargıtay’da görev yapıyor. Bu isimler Kozmik Oda’da inceleme yapan Hâkim Kadir Kayan, Rüstem Çiloğlu ve Halit Dönmez.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?